4 نکته مهم در مورد حق سرقفلی :

4 نکته مهم در مورد حق سرقفلی : حـق سرقفلی امتیازی است ویژه ی مستاجرین املاک تجاری. که در زمان انعقاد عقد اجاره، طبق توافق طرفین، مستاجر به مالک می پردازد. تا مالک در زمان تخلیه مستاجر مبلغ سرقفلی را به ارزش عادله روز به مستاجر بپردازد. در ادامه 4 نکته مهم در مورد حـق سرقـفلی را از دیدگاه وکیل ملکی بخوانید.

اولین نکته در مورد حق سرقفلی:

اجاره دادن محل سرقـفلی : چنانچه مستاجر حق انتقال محل تجاری را نداشته باشد.، اجاره دادن محل سرقفلی انتقال به غیر محسوب می شود. و مالک می تواند از طریق مراجع قضایی اقدام نماید. در این صورت مالک با پرداخت نصف مبلغ سرقفلی ملک را تخلیه می نماید.

حق سرقفلی

دومین نکته در مورد حق سرقفلی :

تغییرات فیزیکی در محل سرقفلی : صاحب حق سر قفلی یا همان مستاجر نمی تواند در بنا تغییراتی ایجاد کند که به اساس و اصل بنا لطمه وارد کند. چرا که اینگونه تغییرات از مصادیق بارز تعدی و تفریط بوده و این حق را به مالک می دهد که بتواند محل سرقفـلی را تخلیه نماید.

لازم به توضیح است هر گونه تغییری از مصادیق تعدی و تفریط نخواهد بود. لذا تغییراتی که موجب استفاده بهتر مستاجر از ملک تجاری شود را نمی توان تعدی یا تقریط دانست. تشخیص موارد تعدی و تفریط با دادگاه است که گاهاً این امر را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد.
بهتر است در اینگونه موارد حتماً از تجربه یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور حقوقی و ملکی مشورت نمایید.

نکته سوم :

فروش ملک تجاری دارای حق سرقفلی : اگر مالک ملک تجاری قصد فروش ملک خود را داشته باشد ، تمامی توافقات بین مالک قبلی و مستاجر بر مالک جدید نیز تحمیل خواهد شد. و مالک جدید ملزم به پذیرش این توافقات می باشد. ضمن اینکه حقی بیشتر از مالک قبلی نخواهد داشت. بنابراین لازم است بدانید، با انتقال ملک تجاری به شخص دیگر، حقوق مستاجر از بین نخواهد رفت و نیازی به انعقاد قرارداد جدید بین مستاجر و مالک جدید نیست.

آخرین نکته در مورد حق سرقفلی:

چنانچه قرارداد اجاره شما مربوط به قبل از سال 1376 می باشد. و اکنون قصد انعقاد قرارداد جدید را دارید، حتماً تمامی حق و حقوق قبل را باید در قرارداد جدید قید نمایید. چرا که قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1376 دارای تغییراتی است که اگر امتیازات مستاجر در قرارداد قید نشود، مستاجر را محق نخواهد دانست.

مشاوره با وکیلانه :

برای کسب اطلاع از نحوه تنظیم قرارداد و درج امتیازات ویژه مالک و مستاجر با ما تماس حاصل فرمایید.
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *