1 نکته مهم در مورد تایید فسخ معامله توسط وکیل:

1 نکته مهم در مورد تایید فسخ معامله توسط وکیل: در برخی موارد در معاملات منعقد شده بین طرفین، حق فسخ قرارداد درج می گردد. به عبارت بهتر در قرارداد منعقده، درج می شود یکی از طرفین یا هر دو آنها ظرف مهلت مشخصی، حق فسخ قرارداد را دارد. در اصطلاح حقوقی به این حق فسخ ، خیار گفته می شود.

چنانچه صاحب حق فسخ، تصمیم فسخ قرارداد را داشته باشد، باید این تصمیم را به طریقی به طرف دیگر اعلام کند. بهترین راه برای اعلام این تصمیم ارسال اظهار نامه رسمی خواهد بود. برای تنظیم اظهارنامه با ما تماس بگیرید.

تایید فسخ معامله

از تاریخ اعلام فسخ معامله به طرف دیگر، آن معامله فسخ شده محسوب می شود. لیکن برای اینکه در آینده برای شخص ذی نفع مشکلی پیش نیاید، بهتر است از طریق دادگاه این فسخ تایید شود.

نحوه طرح دعوای تایید فسخ معامله:

شخصی که معامله را فسخ کرده است یا طرف دیگر معامله، می تواند از طریق وکیل پایه یک دادگستری یا شخصاً اقدام به طرح دعوی تایید فسخ معامله نماید. پس از ثبت دادخواست و ارجاع آن به دادگاه عمومی حقوقی که صالح به رسیدگی می باشد، دادگاه وارد رسیدگی می شود. و با بررسی اسناد ارائه شده از جانب طرفین و با احراز اعلام فسخ معامله، حکم به تایید فسخ معامله صادر می کند.

اعلام فسخ معامله به عنوان دفاع خوانده در دادگاه:

گاهی تایید فسخ معامله به صورت یک دعوی مستقل مطرح نمیشود. بلکه به عنوان دفاع خوانده دعوی مطرح می گردد. مانند اینکه شخصی علیه شما دعوایی را در مورد معامله ای مطرح می کند و الزام شما به انجام تعهدات مندرج در قرارداد را می خواهد. در این موارد شما به عنوان دفاع خود به فسخ قرارداد منعقد شده اشاره می کنید.

نحوه اجرای رای:

حکم تایید فسخ معامله، صرفاً فسخ معامله را در گذشته اعلام می نماید. بنابراین این دعوی قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

یک نکته مهم در خصوص فسخ معامله:
فسخ معامله زمانی صحیح است که مدت اعمال این حق در قرارداد مشخص و معلوم گردد. در صورتی که یکی از طرفین قرارداد، حق فسخ قرارداد را داشته باشد؛ اما مدت اِعمال این حق مشخص نباشد، شرط فسخ مندرج در قرارداد و به تبع آن معامله باطل خواهد بود.

مشاوره با وکیلانه:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از طریق مشاوره تلفنی و اخذ نوبت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، با ما تماس حاصل فرمایید.
تماس با ما: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *