0 تا 100 اثبات حق ارتفاق در دادگاه

اثبات حق ارتفاق در دادگاه – وکیلانه : حق ارتفاق یکی از حقوقیست که در قوانین ایران تعریف شده و برای دارنده آن ارزش قائل شده است. این حق به معنای داشتن حق عبور و استفاده از ملک دیگریست بدون اینکه دارنده حق، مالک عین یا منافع ملک باشد.

برای مثال داشتن ناودان در ملک دیگری یا حق عبور از ملک دیگری از مصادیق حق ارتفاق هستند. نکته مهم این است که حق ارتفاق زمانی موضوعیت دارد که دو ملک در مجاورت یکدیگر باشند، و مالک یکی از املاک مجاور برای استفاده از ملک خود این حق را در ملک شخص دیگر داشته باشد.

حق ارتفاق چگونه به وجود می آید؟

در قوانین کنونی حـق ارتـفاق به دو روش قابل ایجاد است. ممکن است این حق بصورت مکتوب و قرارداد ایجاد  شود. بدین صورت که مالک با صاحب حق قراردادی تنظیم می کند و بصورت کتبی این حق را به او واگذار یا منتقل نماید. گاهی این حق بصورت ارادی و قراردادی ایجاد نمیشود. بلکه بموجب قانون، این حق برای دیگری متصور خواهد شد.

به عنوان مثال در برخی از املاک حق عبور و ارتفاق بجهت وضع طبیعی ملک وجود دارد. مثل اینکه صاحب زمین بالاتر برای ورود به ملک خود باید از زمین پایین تر عبور کند. در برخی از آپارتمان ها نیز این حق بجهت وضعیت طبیعی ملک ایجاد می شود. مانند اینکه شخصی مالک یک انباری در مجاورت پارکینگ دیگری باشد و لازمه ی استفاده از انباری، عبور از پارکینگ دیگری خواهد بود.

حق ارتفاق

ثبت حق ارتفاق در سند مالکیت :

اصولاً حـق ارتـفاق بجهت اینکه استفاده ی مالک از ملک خودش را محدود می کند، در سند مالکیت درج می گردد. اما در برخی از مواقع این حق در سند مالکیت ملک قید نمی شود، و ممکن است در آینده برای صاحب حق مشکلاتی را ایجاد نماید . مانند اینکه بجهت ثبت نشدن این حق در سند مالکیت، مالک ملک، رفع تصرف – مزاحمت یا دیگر دعاوی حقوقی یا کیفری را مطرح نماید. به همین دلیل در این مطلب راهکار حقوقی اثبات حـق ارتفـاق از نظر وکیل ملکی بیان خواهد شد.

اثبات حق ارتفاق در دادگاه :

کسی که مدعی این حق است باید به طرفیت مالک ملک مجاور خود، شخصاً یا بوسیله وکیل اثبات حق انتفاع طرح دعوی نماید. دادگاه صالح که همان دادگاه عمومی حقوقی محل استقرار ملک است، به موضوع رسیدگی می کند. در صورت تشخیص صحت اظهارات خواهان، حکم به وجود حق ارتفاق برای خواهان صادر می نماید.

مشاوره ملکی با وکیلانه :

حکم صادر شده بجهت اثبات حق ارتفاق، تنها جنبه اعلامی داشته و قابلیت اجرا نخواهد داشت. فایده طرح این دعوی این است که دارنده حق با اثبات آن می تواند مالک ملک را به ثبت حق ارتـفاق در سند مالکیت ملزم کند. و علاوه بر این می تواند از تصرفات و ممانعت از حق مالک برای استفاده از ملک جلوگیری نماید. جهت اخذ مشاوره تلفنی یا حضوری با ما تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *