چگونه ساکنین را به پرداخت شارژ ساختمان وادار کنیم؟

چگونه ساکنین را به پرداخت شارژ ساختمان وادار کنیم؟ چنانچه یکی از ساکنین آپارتمان، هزینه های مشترک ساختمان را نپردازد، مدیر ساختمان می تواند با کمک یک وکیل حقوقی ، از طریق زیر اقدام کند.

مطالبه شارژ ساختمان با ارسال اظهارنامه:

مدیر ساختمان برای مطالبه شارژ ساختمان ابتدا باید اظهار نامه ای برای شخص ارسال کند. نکته قابل توجه این است که ارسال اظهار نامه در این موارد اجباری بوده و مدیر ساختمان نمی تواند به صورت شفاهی، هزینه های مشترک ساختمان را مطالبه کند.

چنانچه موضوع توسط وکیل پیگیری می شود، اظهارنامه از طریق ایشان ارسال خواهد شد. و در غیر اینصورت ، مدیر با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی اقدام به ارسال اظهارنامه میکند.

پس از اینکه اظهارنامه به شخص ممتنع از پرداخت شارژ ساختمان ابلاغ شد، ایشان موظف است ظرف مهلت ده روز از تاریخ ابلاغ نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند.

چنانچه شخص از پرداخت هزینه ها امتناع کند،مدیر ساختمان باید چه اقدامی انجام دهد؟.

در ادامه راهکار این موضوع را از نظر وکیل حقوقی بخوانید.

شارژ ساختمان

خودداری مدیر از ارائه خدمات مشترک:

با ارسال اظهارنامه و امتناع شخص بدهکار، مدیر ساختمان می تواند وفق مقررات قانون تملک آپارتمان ها ، از ارائه خدمات مشترک مانند، آسانسور یا آب و برق در صورتی که مشترک باشد، به واحد بدهکار خودداری کند. تا شاید به این طریق مالک واحد یا ساکن آن برای پرداخت بدهی خود اقدام کند. اما گاهی اوقات این امکان وجود ندارد و ترتیب بالا در مواردی عملی نخواهد بود. مانند اینکه مدیر آب گرم مشترک را قطع نماید؛ اما مالک ساختمان با باز کردن درب تاسیسات، جریان آب گرم را وصل کند. در این موارد راهکار قانونی چیست؟.

طرح دعوی از طریق مراجع قضایی برای مطالبه شارژ ساختمان:

چنانچه پس از ارسال اظهارنامه، به هر دلیلی امکان قطع خدمات مشترک به شخص بدهکار وجود نداشته باشد.، مدیر یا مدیران می بایست از طریق طرح دعوی حقوقی این مطالبات را وصول کنند. مرجع رسیدگی کننده بصورت خارج از نوبت به این دعاوی رسیدگی میکند.

ضمانت اجرای عدم پرداخت شارژ ساختمان در دادگاه:

چنانچه دادگاه اقدام به رسیدگی کند، حکم به عدم دریافت خدمات دولتی، برای شخص ممتنع و پرداخت جریمه نقدی تا دو برابر مبلغ بدهی ایشان، صادر می کند.

مشاوره با وکیلانه :

اگر ساکن سـاختمان بعد از ارسال اظهارنامه ، از پرداخت شارژ ساختمان امتناع کند، راهکار قانونی دیگری نیز وجود دارد. یکی از این راهکار ها صدور اجراییه از طریق اجراییات ثبت است .جهت کسب اطلاع بیشتر با وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید.

تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *