چگونه سازنده ملک را به اخذ مجوز تخریب و نوسازی الزام کنیم؟

چگونه سازنده ملک را به اخذ مجوز تخریب و نوسازی الزام کنیم؟ در اکثر قراردادهای مشارکت در ساخت که میان مالک و سازنده تنظیم می گردد.، پیگیری امور مربوط به اخذ مجوز تخریب و ساخت بنا بر عهده سازنده می باشد. و مقرر میگردد تا پس از اعطای وکالت کاری از جانب مالک به سازنده، امور اداری مربوط به مجوزهای ساخت بنا، توسط سازنده پیگیری شود. اما علیرغم اعطای وکالت ، سازنده از انجام امور مربوط به اخذ مجوز تخریب و نوسازی خودداری میکند. در ادامه راهکار قانونی این مشکل توسط وکیل ملکی توضیح داده می شود.

اخذ مجوز تخریب و نوسازی

چگونه سازنده ملک را به اخذ مجوز تخریب و نوسازی الزام کنیم؟

در مواردی که مالک به سازنده وکالت کاری اعطا می نماید تا امور مربوط به مجوزهای لازم برای ساخت بنا را پیگیری کند. در صورت امتناع سازنده، مالک می تواند با استناد به قرارداد مشارکت در ساخت و وکالت کاری اعطایی، علیه سازنده دادخواست مطرح نماید.
بهتر است قبل از طرح دعوی از مشاوره وکیل پایه یک دادگستری بهره مند شوید تا راهکار قانونی صحیح را پیش روی شما قرار دهد . همچنین پیشنهاد می شود قبل از طرح دعوی، اظهارنامه ای برای سازنده ارسال کنید و به صورت رسمی به ایشان اخطار دهید تا نسبت به تعهدات خود عمل کند.

نحوه طرح دعوی الزام سازنده به اخذ مجوز تخریب و نوسازی توسط وکیل :

با ثبت دادخواست و ارجاع آن به شعبه ، دفتر دادگاه وقت رسیدگی را تعیین میکند . و در روز رسیدگی، دادگاه با بررسی موضوع و شنیدن اظهارات طرفین اقدام به تصمیم گیری می نماید. و در صورت احراز موضوع و صحت اظهارات خواهان(مالک) حکم به الزام سازنده به اخذ مجوز تخریب و نوسازی را صادر می نماید.

نحوه اجرای حکم :

با صدورحکم به نفع مالک و قطعی شدن آن ، مالک باید تقاضای اجرای حکم را درخواست کند. ممکن است حتی با صدور اجراییه هم ، سازنده به تعهدات خود عمل نکند. بنابراین مالک می تواند با هزینه سازنده اقدام به اخذ مجوزهای تخریب و نوسازی بنا کند. اما فایده طرح این دعوی زمانیست که سازنده محکوم گردد و با صدور اجراییه نیز از اجرای حکم امتناع کند. در این صورت مالک حق فسخ قرارداد را پیدا میکند.

مشاوره با وکیلانه :

جهت اخد مشاوره تلفنی و تعیین نوبت مشاوره حضوری با ما تماس حاصل فرمایید.
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *