ویژگی های عقد اجاره

ویژگی های عقد اجاره : عقد اجاره عبارت است از اینکه شخصی که می تواند مالک عین یا مالک منافع باشد، مالی را در اختیار دیگری قراردهد، تا با استفاده از  مال، منتفع شود. با توجه به قوانین مربوط به عقد اجاره ، دو ویژگی مهم و بارز در تمام قراردادهای اجاره موجود است. در ادامه ویژگی عقد اجاره را از دیدگاه وکیل حقوقی بخوانید.

ویژگی های عقد اجاره

معوض بودن یکی از ویژگی های عقد اجاره:

وقتی صحبت از عقد اجاره می شود ، اولین موضوع معوض بودن عقد است . به این معنا که عقد باید غیر مجانی باشد. و مستاجر در قبال استفاده از منافع عین ، اجاره بها بپردازد. به عبارت بهتر ، اگر چه پس ازتشکیل قرارداد اجاره ، مستاجر مالک منافع می شود. اما باید در قبال این حق مالکیتی که برایش ایجاد شده، به موجر اجاره بها بپردازد.

اینکه مستاجر باید چه مبلغی و در چه بازه زمانی بپردازد، همگی به توافق طرفین بستگی دارد. اما اگر در قرارداد اجاره مبلغ اجاره قید نشده باشد یا اینکه مستاجر از پرداخت اجاره معاف شده باشد، قرارداد اجاره باطل است. هر چند شاید بتوان با توجه به قصد طرفین ، آن را در قالب عقد دیگری قرارداد .

سوال: اگر زمان پرداخت اجاره در قرارداد ذکر نشده باشد ؛ نحوه پرداخت اجاره بها به چه صورت است ؟

جهت دریافت پاسخ خود از وکیل پایه یک دادگستری ، تماس بگیرید. 09127246413

موقت بودن یکی دیگر از ویژگی های عقـد اجـاره :

قرارداد اجاره یک قرارداد موقت و مدت دار است. بنابراین نمی تواند به صورت دائمی باشد. به عبارت بهتر در قرارداد اجاره نمی توان مالکیت منافع را به صورت دائمی به مستاجر انتقال داد. و مستاجر برای مدت مشخصی مالک منافع خواهد بود. و با اتمام مدت قرارداد، مستاجر باید آنجه را که اجاره کرده به مالک برگرداند.

بنابراین عدم تعیین مدت اجاره در قرارداد اجاره موجب باطل شدن قرارداد است. همینطور اگر طرفین در قرارداد اجاره قید کنند که مدت زمان قرارداد دائمی باشد ، قرارداد منعقد شده باطل خواهد بود.

علت باطل بودن قرارداد در صورت دائمی بودن این است که ، با انتقال مالکیت منافع به صورت دائمی به مستاجر، مالک دیگر نمی تواند بر روی مال خود اقدام حقوقی انجام دهد. مثلاً آن را بفروشد. چرا که مالکیت مالک متزلزل شده است و مالک برای همیشه امکان بهره بردن از ملک را از دست داده است. و منافع مال در مالکیت دیگری است . از این نظر قانونگذار عدم درج مدت یا دائمی بودن قرارداد اجاره را از موارد بطلان آن دانسته است.

مشاوره با وکیلانه :

جهت دریافت وقت مشاوره به صورت تلفنی یا حضوری تماس بگیرید:
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *