وکیل گواهی حصر وراثت

دریافت گواهی حصر وراثت با وکیل متخصص امور انحصار ورثه در تهران – شیراز – بندر عباس : گواهی حصر وراثت مدرکی قانونی برای تعیین ورثه متوفی و میزان سهم الارث آنها از اموال متوفی است. این گواهی توسط شورای حل اختلاف صادر می شود. در ادامه نحوه دریافت این گواهی توسط وکیلانه توضیح داده می شود.

مراحل صدور گواهی حصر وراثت

پس از فوت متوفی ، وارثات او برای اثبات وارث بودن خود و ارائه آن به مراجع ، نیاز به گواهی حصر وراثت دارند. هر یک از ورثه می تواند با کمک یک وکیل متخصص در امور حسبی ، درخواست کننده این گواهی باشد.
متقاضی این گواهی باید همراه با شناسنامه متوفی که مهر فوت در صفحه آخر آن درج شده است. جهت دریافت گوهی فوت به اداره ثبت احوال مراجعه کند. و پس از اخذ گواهی فوت، شخصاً یا به کمک یک وکیل دادگستری ( وکیل امور حسبی ) ، کتباً تقاضای صدور گواهی حصر وراثت را از شورای حل اختلاف بخواهد.

وکیل گواهی حصر وراثت

سوال: آیا فقط وارثان متوفی حق درخواست صدور گواهی انحصار وراثت را دارند؟

خیر. هر شخصی که در ترکه متوفی ذی نفع باشد، می تواند از شورای حل اختلاف درخواست گواهی انحصار وراثت کند. بنابراین ورثه- طلبکار- شخصی که به نفع او وصیتی شده(موصی له)- وصی و حتی کسی که به صورت غیر مستقیم از اثبات وراثت دیگری منتفع می شود. ، می تواند درخواست صدور گواهی حصر وراثت را بدهد

مدارک لازم جهت صدور گواهی حصر وراثت

  • درخواست کتبی درخواست دهنده که درآن مشخصات درخواست کننده- متوفی – ورثه و نسبت آنها با متوفی قید شده است.
  • گواهی فوت متوفی که باید برابر اصل شده باشد.
  • فتوکپی برابر اصل شده تمام صفحات متوفی.
  • گواهی مالیات بر ارث متوفی. این گواهی از اداره مالیات آخرین محل اقامتگاه متوفی اخذ می شود.
  • فتوکپی شناسنامه وراث.
  • استشهادیه چاپی محضری که دلالت بر منحصر بودن وراث یا ورثه دارد.
  • چنانچه متوفی دارای همسر دائمی باشد، قتوکپی سند ازدواج نیز مورد نیاز است.

صدور گـواهی انـحصار وراثت با کمک وکیل

پس از اینکه مراحل فوق طی شد و درخواست به شورای حل اختلاف ارائه شد. در صورتی که ارزش اموال متوفی کمتر از 50 میلیون تومان باشد، ظرف 10 روز گواهی حصر وراثت صادر می شود. و به تعداد ورثه رونوشت برابر اصل به ورثه یا وکیل آنها داده می شود.

چـنانچه ارزش اموال بیش از مبلغ مذکور باشد. شورای حل اختلاف در یک نوبت اقدام به انتشار آگهی میکند تا اگر کسی اعتراضی دارد. یا وصیت نامه ای در نزد اوست. حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ انتشار آگهی ارائه دهد یا اینکه به شورای حل اختلاف مراجعه نماید. در صورتی که در مهلت مقرر اعتراضی ثبت نشود و یا وصیت نامه ای ارائه نشود. گواهی حصر وراثت صادر می گردد.

مشاوره با وکیلانه:

شما می توانید سوالات خود را از وکیل پایه یک دادگستری گروه وکلای وکیلانه با شماره گیری شماره زیر بپرسید.
تماس با ما: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *