وکیل مطالبه خسارت ناشى از جرم

وکیل مطالبه خسارت ناشى از جرم : اگر شما به عنوان شاكى شكايت كيفرى خود را به مرجع صالح به رسيدگى اعم از دادسرا يا دادگاه تقديم نموده ايد. متعاقب آن شكايت حق مطالبه خسارات ناشى از جرم براى شما وجود دارد.

طبق ماده ١٠ قانون آيين دادرسى كيفرى بزه ديده شخصى است كه از وقوع جرم متحمل ضرر و زيان ميشود و در صورتى كه خواهان تعقيب مرتكب باشد شاكى و زمانى كه جبران ضرر و زيان ناشى از جرم را مطالبه كند مدعى خصوصى ناميده ميشود .

مطالبه خسارت ناشی از جرم

وکیل مطالبه خسارت ناشى از جرم :

مدعى خصوصى ميتواند پس از اينكه متهم تحت تعقيب قرار گرفت تمام مدارك خود را به مرجع صالح ارائه دهد. و تا قبل از اعلام ختم دادرسى بدوى دادخواست ضرر و زيان را تسليم نمايد. رسيدگى به اين دادخواست مستلزم رعايت تشريفات آيين دادرسى مدنى ميباشد. بدين معنا كه كليه قوانين آيين دادرسى مدنى در زمان رسيدگى به دادخواست ضرر و زيان بايد رعايت گردد.

چند نکته در رابطه با مطالبه خسارت ناشی از جرم :

ارائه دادخواست ضرر و زيان به مرجع كيفرى كاملا اختياري بوده. و مدعى خصوصى مخير است كه دادخواست خود را به مرجع كيفرى يا مرجع حقوقى تسليم نمايد. لكن در صورتى كه دادخواست به مرجع حقوقى تقديم شود دعوى مذكور ديگر قابل رسيدگى در مرجع كيفرى نبوده. مگر اينكه ذى نفع پس از اقامه دعوى در مرجع حقوقى متوجه شود كه موضوع داراى جنبه كيفرى نيز ميباشد كه در اين شرايط ميتواند دعوى خود را از مرجع حقوقى چس گرفته. و به دادگاه كيفرى با پرداخت مجدد هزينه دادرسى مراجعه نمايد.

بالعكس اگر دادخواست ابتدا به مرجع كيفرى تقديم شود و صدور حكم كيفرى با تاخير مواجه شود، مدعى خصوصى اختيار اين را دارد كه دعوى را مسترد داشته. و با احراز تاخير در صدور حكم به جهتى از جهات قانونى توسط مرجع حقوقى به آن دادگاه مراجعه نمايد. و در اين صورت اگر قبلا هزينه دادرسى پرداخت شده باشد نياز به پرداخت مجدد هزينه دادرسى نميباشد .

در جرائم كلاهبردارى ، سرقت ، تحریق و تخريب ، اختلاس ، تصرف عدوانى ، ممانعت و مزاحمت از حق نياز به تقديم دادخواست نيست و دادگاه بايد حكم به رد مال دهد. اما براى خسارات ديگر مانند هزينه دادرسى ، حق الوكاله وكيل و زيان هاى مادى ديگر و ضرر و زيان معنوى و منافع ممكن الحصول ناشى از جرم امكان ارائه دادخواست مطالبه وجود دارد. و دادگاه كيفرى مكلف است ضمن صدور راى كيفرى اعم از محكوميت يا برائت در خصوص دادخواست ضرر و زيان نيز اظهار نظر نمايد. مگر اينكه رسيدگى به دادخواست ضرر و زيان نيازمند تحقيقات بيشتر باشد كه در اينصورت دادگاه راى كيفرى را صادر و بعدا به دعوى حقوقى رسيدگى مينمايد .جهت کسب اطلاعات بیشتر از وکیل پایه یک دادگستری ، تماس حاصل فرمایید.

مشاوره با وکیلانه

هر چند در مطلب فوق، مطالبه خسارت ناشی از جرم هم در دادگاه حقوقی و هم کیفری را امکانپذیر دانستیم. اما بهتر است كه دادخواست ضرر و زيان در دادسرا تقديم نشود. چرا كه مرجع رسيدگى كننده به ضرر و زيان ناشى از جرم دادگاه ميباشد و در صورتى كه پرونده در دادسرا با منع تعقيب مواجه شود دادخواست ضرر و زيان بلا اثر ميگردد . بنابر اين بهتر است دادخواست ضرر و زيان پس از صدور قرار جلب به دادرسى و ارجاع پرونده به دادگاه تقديم گردد. جهت اخذ مشاوره تماس بگیرید.

تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *