وکیل مطالبه خسارت قراردادی

وکیل مطالبه خسارت قراردادی : خسارت قرارداری که در قانون با عنوان وجه التزام از آن یاد شده است. مبلغی است که طرفین قرارداد در هنگام تنظیم آن به عنوان جریمه انجام ندادن تعهدات خود ، قرار میدهند . به عبارت بهتر وجه التزام یا همان خسـارت قراردادی ، مبلغی است جهت تضمین اجرای تعهدات هر یک از طرفین قرارداد که در صورت عدم انجام آن یا تاخیر در اجرای آن باید پرداخت شود .

به عنوان مثال :

در یک قرارداد فروش ملک ، پیش بینی می شود که اگر مالک در روز مقرر جهت انتقال سند رسمی مالکیت ، در دفتراسناد رسمی حاضر نشود. باید روزانه مبلغ … تومان بابت خسارت پرداخت کند . یا اینکه در صورت عدم وصول چک یا مبلغ معامله ، به ازاء هر روز تاخیر ، مبلغ … تومان از خریدار دریافت می شود .

حال اگر یکی از طرفین قرارداد در انجام تعهد خود تاخیر کند و یا به کلی به تعهد خود عمل نکند. طرف دیگر میتواند از طریق طرح دعوی حقوقی ، وجه التزام یا خسارت قراردادی را مطالبه نماید .

خسارت قراردادی

نحوه طرح دعوی مطالبه وجه التزام یا مطالبه خسارت قراردادی :

مطالبه خسارت قراردادی همانطور که از نامش پیداست. در خصوص خساراتی است که ناشی از قرارداد بوده و در ضمن قرارداد پیش بینی شده است . بنابراین در اینگونه دعاوی اصحاب دعوا همیشه ، طرفین قرارداد می باشند و شخص متضرر به طرفیت طرف دیگر ، اقامه دعوی می کند . از آنجا که هر دعوی حقوقی دارای شرایط شکلی و دفاع منحصر به خودش می باشد ، پیشنهاد میشود قبل از هر اقدامی با یک وکیل متخصص در امور حقوقی مشورت نمایید .

رسیدگی به دعوی در دادگاه:

پس از ثبت دادخواست و ارجاع آن به یکی از شعب دادگاه عمومی حقوقی شهرستان محل اقامت خوانده ، در صورت تکمیل بودن دادخواست و نداشتن نقص ، وقت رسیدگی تعیین و به طرفین یا وکلای آنها ابلاغ می شود دادگاه در جلسه رسیدگی با بررسی مستندات خواهان و استماع اظهارات طرفین دعوی در صورت محق بودن خواهان ، رای به محکومیت خوانده و الزام ایشان به پرداخت خسارت قراردادی صادر خواهد کرد .

اجرای رای مطالبه خسارت قراردادی :

با قطعی شدن رای دادگاه ، خواهان یا همان محکوم له از دادگاه تقاضای صدور اجراییه می کند . پس از تشکیل پرونده اجرایی در یکی از شعب اجرای احکام مدنی دادگاه ، برای محکوم علیه اجراییه صادر می شود . چنانچه محکوم علیه طرف مدت 10 روز مفاد رای را اجرا نکند ، محکوم له می تواند با درخواست توقیف اموال محکوم علیه ، خسارت خود را اموال ایشان بردارد . در صورتی که محکوم علیه هیچگونه مالی نداشته باشد ، با تقاضای محکوم له ، دستورجلب محکوم علیه صادر خواهد شد .

مشاوره با وکیلانه :

نکته ای که در دعاوی مطالبه خسارت قراردادی حائز اهمیت است . این است که چنانچه در قرارداد مبلغ مشخصی به عنوان وجه التزام (خسارت ) در نظر گرفته شده باشد دادگاه نمی تواند مبلغ تعیین شده را تغییر دهد .

برای اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص دعاوی مطالبه خسارت از وکیل پایه یک دادگستری ، با ما تماس حاصل فرمایید .
تلفن تماس : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *