وکیل فسخ نکاح از جانب زن

وکیل فسخ نکاح از جانب زن : در بسيارى از موارد برای زوج شرايطى به وجود می‌آید كه رابطه زناشويي بين زوجين واقع نمیشود كه آثار حقوقى زيادى بر آن بار ميگردد . چنانچه عيبى در مرد وجود داشته باشد كه مانع از نزديكى گردد ، در صورت وجود شرايط زير نكاح قابل فسخ ميباشد :

طبق ماده ١١٢٢ قانون مدنى عیوب زیر در مرد موجب فسخ برای زن خواهد شد.

  • خصاء

  • عنن: بشرط اینکه ولو یکبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد .

  • مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای که قادر به عمل زناشویی نباشد .

وکیل فسخ نکاح به درخواست زن

فسخ نکاح بجهت خصا ء :

یکی از عیوب مختص مرد خصاء میباشد ،که عبارت است از اخته بود .

خصاء باید دارای دو ویژگی باشد تا حق فسخ برای زن به وجود بیاید :

  1. پیش از عقد موجود بوده باشد .
  2. زن به آن جاهل بوده هرچند مانع از انجام وظایف زناشویی نباشد.

فسخ نکاح بجهت عنن :

وکیل طلاق : در اصطلاح فقهی عنن بیماری است که بر اثر آن آلت تناسلی مرد نعوظ نمیکند . به گونه ای که ناتوان از آمیزش میگردد و به مرد مبتلا به آن «عنین» میگویند . در صورتی که مرد برای یکبار عمل زناشویی انجام داده باشد ، حق فسخ زن از بین میرود . عنن مانند جنون در مرد هرگاه بعد از عقد هم حادث شود موجب حق فسخ برای زن خواهد بود.

طبق نظرحضرت امام خمینی «ره» خیار فسخ به واسطه ی عنن چه قبل از عقد و چه بعد از عقد نکاح وجود دارد ، به شرط آنکه زوج به هیچ وجه قادر به نزدیکی نباشد ، پس اگر حتی یکبار نزدیکی کرد و لو از دبر باشد خیار فسخ ساقط میشود .

راههای اثبات عنن از نظر فقها عبارتند از:

  • اقرار زوج .
  • شهادت شهود بر اقرار زوج به عنن نزد آنها .
  • سوگند مدعی ؛ در صورتی که منکر از سوگند خودداری نمایند و یا سوگند را به مدعی رد کند .

از دیدگاه محقق داماد: هرگاه مدعی عنن «زوجه» نتواند مدعای خویش را به یکی از راههای فوق به اثبات برساند، منکر «زوج» میتواند با انجام سوگند بر نفی بیماری خویش دعوی را رد کند .
امروزه با پیشرفت علم پزشکی اثبات این ادعا تنها با جلب نظر پزشکی قانونی امکان پذیر است . دادرس پس از رسیدگی و در صورت لزوم کسب نظر پزشک اگر ادعا را درست دید استحقاق زن را در فسخ نکاح اعلام میکند .

فسخ نکاح به دلیل مقطوع بودن آلت تناسلی:

مقطوع بودن آلت تناسلی که در اصطلاح فقهی به آن «جب» میگویند و زمانی باعث حق فسخ برای زوجه میشود که شوهر نتواند با او نزدیکی کند . در صورتی که پس از قطع شدن به اندازه ای باشد که بتواند با زن خود نزدیکی کند حق فسخ برای زن از بین میرود .
بعضی از دکترین علم حقوق بر این عقیده اند که ،اگر قطع آلت تناسلی پس از عقد باشد زن حق فسخ نکاح نخواهد داشت .

از دیدگاه امام خمینی «ره» جب باعث حق فسخ نکاح برای زوجه میشود ولی در صورتی که حتی به اندازه حشفه باقی مانده باشد حق فسخ نکاح ساقط میشود .

فسخ نکاح به دلیل جنون:

در قانون مقرر گردیده «جنون هر یک از زوجین به شرط استقرار اعم از اینکه مستمر یا ادواری باشد برای طرف مقابل موجب حق فسخ است».

جنون عبارت است از : اختلال عقل و منظور از اختلال عقل این است که شخص در انجام وظایف عادی و معمولی روزانه خویش نا متعادل شود .
شرط فسخ نکاح از طرف یکی از زوجین استقرار جنون است . بنابراین چنانچه به طور ناگهانی مبتلا به جنون گردد و پزشک تشخیص دهد که بیماری قابل معالجه است دادگاه نکاح را قابل فسخ نمیداند .

تفاوت جنون در مرد و زن در این است که در صورتی که جنون در مرد بعد از عقد نیز حادث شود ، موجب حق فسخ برای زن خواهد بود .

وکیل فسخ نکاح از جانب زن :

از آنجا که موارد فسخ نکاح حصری میباشد در صورتی که هر علتی به جز دلایل فوق باعث‌ عدم‌نزدیکی شود ، زوجه میتواند با استناد به شرایط عسر و حرج درخواست طلاق نماید . ( برای مطالعه موارد طلاق به درخواست زن کلیک کنید ) . در این صورت زن علاوه بر وقوع طلاق میتواند از کلیه حقوق مالی خود نیز بهره مند گردد .
همچنین در صورت وجود شرایطی که مانع از نزدیکی گردد مرد نمیتواند برای عدم پرداخت نفقه به عدم تمکین خاص زوجه استناد نماید و به صرف تمکین عام ، زن مستحق نفقه میباشد .

مشاوره با وکیلانه :

برای کسب اطلاعات بیشتر از وکیل پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی طلاق با ما تماس حاصل فرمایید .

تلفن تماس : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *