وکیل الزام به تحویل ملک

وکیل الزام به تحویل ملک : گاهی اوقات ، همزمان با انعقاد عقد بیع ، ملک موضوع معامله به خریدار تحویل داده نمی شود . مثلاً در بسیاری از موارد تمام ثمن معامله به فروشنده پرداخت نمی شود. و بین طرفین معامله مقرر میگردد تا زمان پرداخت کل مبلغ ، ملک فروخته شده در اختیار فروشنده باشد .

اگر بخواهیم در مورد درستی یا نادرستی این توافق صحبت کنیم. باید عنوان نمود در یک معامله ملکی طرفین می توانند هر نوع توافقی که بر خلاف قوانین آمره نباشد را ضمن قرارداد قید کنند . لذا اگر بین طرفین توافق شود که تا زمان پرداخت کل ثمن ، ملک تحت اختیار فروشنده باشد. این توافق بر اساس ماده 10 قانون مدنی ایران صحیح خواهد بود.

چنانچه بین طرفین هیچ توافقی نباشد. مطابق با قانون مدنی ، پس از ایجاد عقد بیع ، خریدار مالک مبیع و فروشنده مالک ثمن می شود. پس خریدار میتواند در صورتی که فروشنده دارای حق فسخ نباشد. بلافاصله پس از انعقاد عقد بیع و پرداخت ثمن معامله ولو بخشی از آن ، تحویل ملک را بخواهد .

بحث الزام به تحویل ملک زمانی مطرح می شود که توافقی بین فروشنده و خریدار نشده باشد. و فروشنده از تحویل ملک به خریدار خودداری کند . در چنین شرایطی راه کار قانونی شما استفاده از تخصص یک وکیل ملکی جهت طرح دعوی الزام فروشنده به تحویل ملک می باشد.

الزام به تحویل ملک

رسیدگی به دعوی الزام به تحویل ملک :

در این دعوی خواهان همان خریدار ملک می باشد که به طرفیت فروشنده اقامه دعوی می نماید . بعد از ثبت دادخواست و ارجاع آن به دادگاه عمومی حقوقی شهرستانی که ملک مورد معامله در آن مستقر است. دادگاه در روز رسیدگی با بررسی مدارک و مستندات موجود و شنیدن اظهارات طرفین دعوی اقدام به صدور رای می کند .

ممکن است طرف مقابل شما نیز دعوی متقابل مطرح نماید . بنابراین حضور یک وکیل پایه یک دادگستری، در جلسه رسیدگی می تواند هر گونه احتمالی که موجب شود دعوی علیه شما تمام شود را کاهش دهد .

اجرای رای الزام به تحویل ملک :

با قطعی شده رای ، خواهان دعوی باید تقاضای صدور اجراییه کند، اجراییه صادر شده از شعبه اجرای احکام ، در مهلتی 10 روزه به خوانده فرصت می دهد. تا ملک موضوع دعوی را به خریدار تحویل دهد. در غیر اینصورت ملک توسط مامورین اجرا به خریدار تحویل داده می شود .

مشاوره با وکیلانه :

گاهی اوقات ملک فروخته شده در تصرف شخص ثالث بوده. در این موارد ممکن است لازم شود همراه با خواسته الزام به تحویل ملک ، خواسته دیگری نیز مطرح گردد. یا اینکه شرایط اجرای حکم تغییر پیدا کند.

بهتر است پیش از هر اقدامی از تجربیات یک وکیل متخصص در امور ملکی بهره مند شوید . جهت مشاوره با وکیلانه همین حالا تماس بگیرید .
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *