وکیل الزام به اخذ گواهی پایان کار ساختمان

وکیل الزام به اخذ گواهی پایان کار ساختمان : گواهی پایان کار ساختمان سندی است که پس از ساخته شدن ساختمان به تقاضای مالک یا سازنده ملک ، توسط شهرداری صادر میشود . به عبارت بهتر به موجب این سند ، شهرداری تایید می کند که ساختمان مورد نظر دارای هیچگونه بدهی نبوده و بر اساس قوانین شهرداری ساخته شده است .

در بسیاری از موارد واحد های مسکونی یا تجاری یک ساختمان به صورت پیش فروش ،از جانب مالک یا سازنده فروخته می شود . پس از اتمام عملیات ساختمانی ، مالک یا سازنده از گرفتن گواهی پایان کار خودداری میکند . در این موارد شخص ذی نفع می تواند با ارائه دادخواست ، مالک یا سازنده را به اخذ پایان کار ملزم کند .

گواهی پایان کار ساختمان

اخد پایان کار ساختمان برعهده کیست ؟

به طور کلی وظیفه گرفتن گواهی پایان کار ساختمان بر عهده مالک می باشد . اما در مواقعی سازنده ملک به موجب وکالت نامه کاری ای که از مالک دریافت کرده است ، تعهد به اخذ پایان کار می نماید .
در این مواقع ذی نفع با طرح دعوی حقوقی الزام به اخذ پایان کار ، حسب مورد به طرفیت مالک یا سارنده ساختمان ، اقامه دعوی می کند . لازم به ذکر است ، در مواقعی هم شهرداری از صدور گواهی پایان کار خودداری میکند . در این صورت طرف مقابل دعوی شما شهرداری می باشد .

نحوه رسیدگی به دعوی الزام به احذ پایان کار ساختمان :

پس از ثبت دادخواست از طریق وکیل ملکی یا دفاتر خدمات قضایی ، دادخواست به یکی از شعب دادگاه عمومی حقوقی شهرستان محل وقوع ملک ارجاع می شود . در صورت بررسی و نبود نقص در دادخواست ، وقت رسیدگی تعیین و به طرفین دعوی ابلاغ می شود . دادگاه در جلسه رسیدگی ، با بررسی مدارک و مستندات خواهان و با استماع اظهارات طرفین ، اقدام به صدور رای می نماید .

نحوه اجرای رای الزام به اخذ گواهی پایان کار :

با قطعی شدن رای و ابلاغ اجراییه به محکوم علیه ، مهلت ده روزه ای داده می شود تا مفاد حکم را اجرا نماید . در غیر اینصورت خواهان میتواند با دستور دادگاه و با هزینه شخصی خود اقدام به اخذ گواهی پایان کار نماید و هزینه های پرداخت شده را بدون طرح دعوی مجدد از محکوم علیه دریافت نماید .

مشاوره حقوقی با وکیلانه :

پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی با یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور ملکی ، مشورت نمایید و مشاوره بگیرید .
تلفن تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *