وکیل الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی ( 5 نکته مهم )

وکیل الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی: بعد از احداث یک بنا بصورت آپارتمان، مراحل اداری جهت دریافت سند مالکیت به این صورت است. که ابتدا باید گواهی اخذ پایان کار دریافت شود. بعد از دریافت این گواهی صورت مجلس تفکیکی تنظیم می گردد . که درآن حدود و مشخصات تمامی واحد های ساخته شده و قسمت مشترک آپارتمان شناسایی می گردد. تمامی این مشخصات در سندی بنام صورت مجلس تفکیکی منعکس می شود. و این سند مقدمه ی تنظیم سند تفکیکی خواهد بود .

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

اگر مالک یا سازنده ای به موجب قرارداد عادی یا سند پیش فروش آپارتمان ؛ اقدام به فروش ملک ساخته شده نماید. و پس از ساخت بنا از اخذ صورتمجلس تفکیکی خودداری کند. خریدار یا پیش خریدار، میتواند به موجب طرح دعوی حقوقی، او را ملزم به اخذ صورت مجلس تفکیکی کند.

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

چند نکته مهم از نظر وکیل ملکی :

  1. تا زمانی که گواهی پایان کار اخذ نشده باشد ، نمی توان دعوی الزام مالک یا سازنده به اخذ صـورت مجلـس تفکیکی را مطرح نمود.
  2. صورت مجلس تفکیکی تنها در مورد املاکی موضوعیت دارد که قابل افراز و تفکیک باشد. بنابراین اگر ملکی قابلیت افراز نداشته باشد، نمی توان برای او صـورت مجلـس تفکیکی اخذ نمود.
  3. در صورت مجـلس تفـکیکی، مالکیت اختصاصی مالکین مشخص نمی گردد. بلکه تنها حدود اربعه ی ملک و مشخصات هر واحد آپارتمان و مساحت قسمت های مشترک و اختصاصی درج می گردد.
  4. اگر مالک یا سازنده، گواهی پایان کار را اخذ ننموده باشد، باید ضمن دادخواست الزام به اخذ صـورت مـجلس تفکیـکی، الزام به اخذ  گواهی پایان کار را هم مطرح نمود. ضمن اینکه برای اخذ این صورت مجلس ، تاییدیه شهرداری نیز لازم است.
  5. تا زمانی که صورت مجلس تفکیکی اخذ نگردد، نمی توان تقسیم نامه مربوط به ملک را تنظیم نمود.جهت اطلاع از نحوه الزام به ثبت رسمی تقسیم نامه کلیک کنید.

مشاوره ملکی با وکیلانه :

جهت دریافت مشاوره تلفنی یا حضوری از وکیل پایه یک دادگستری، همین حالا تماس بگیرید.
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *