وکیل اثبات وقوع عقد بیع

وکیل اثبات وقوع عقد بیع : بر اساس قانون مدنی ایران عقد بیع یکی از عقودی است که به صورت شفاهی نیز منعقد میگردد و همین که فروشنده و خریدار با یکدیگر توافق کنند و قیمت مورد معامله را مشخص نمایند ، عقد بیع واقع می شود . البته ناگفته نماند موارد خاصی نیز وجود دارد که لازمه ی صحت عقد بیع آنها ، کتبی بودن عقد می باشد. اما به طور کلی ، عقد بیع با توافق طرفین به صورت شفاهی نیز منعقد می شود .

علیرغم اینکه اکثر افراد معاملات مربوط به خرید و فروش ملک خویش را مکتوب می کنند. در شرایطی ممکن است ملک خریداری شده دارای مبایعه نامه مکتوب نبوده و خریدار یا فروشنده بخواهد. به وسیله اسناد و مدارک دیگر مانند رسید پرداخت وجه یا بوسیله شهادت شهود ، انعقاد عقد بیع را اثبات نماید .

نحوه طرح دادخواست اثبات عقد بیع و رسیدگی به آن :

پس از آنکه یکی از طرفین معامله اعم از فروشنده یا خریدار ، اقدام به ثبت دادخواست اثبات عقد بیع نمود . دادخواست و ضمائم آن به یکی از شعب دادگاه عمومی حقوقی شهرستان محل وقوع ملک ارجاع می شود . در جلسه رسیدگی ، دادگاه با بررسی مدارک و مستندات ارائه شده از جانب طرفین دعوی اقدام به صدور حکم می نماید و چنانچه برای دادگاه محرز شود که عقدی واقع شده است. حکم به نفع خواهان دعوی مبنی بر تایید و اثبات وقوع بیع صادر خواهد شد .

بهتر است در صورتی که ملک موضوع دعوی دارای سند رسمی بوده و خواهان دعوی نیز خریدار باشد . خواسته الزام خوانده به تنظیم سند رسمی نیز همزمان با خواسته اثبات وقوع بیع مطرح گردد . چرا که بعضی از محاکم بجهت غیر ترافعی بودن دعوی اثبات وقوع بیع ، به تنهایی به آن رسیدگی نمی کنند .

اثبات وقوع عقد بیع

نحوه اجرای رای :

اگر خواسته شما تنها اثبات وقوع عقد بیع باشد. از آنجا که دادگاه وقوع عقد را محرز میکند. این حکم جنبه اعلامی داشته و نمی توان برای آن اجراییه صادر کرد . لیکن در صورتی که خواسته اثبات وقوع عقد همراه با خواسته دیگری مانند الزام خوانده به تنظیم سند رسمی باشد. نسبت به خواسته دیگر پس از قطعی شدن حکم ، اجراییه صادر خواهد شد .

مشاوره با وکیلانه

دعاوی ملکی از آن دسته دعاوی هستند که بسیار پیچیده بوده و ممکن است در جلسه رسیدگی مستندات یا دفاعیاتی از طرف مقابل ارائه شود که کار را برای شخصی که بدون وکیل ملکی وارد دعوی شده ، سخت نماید .

بنابراین پیشنهاد می شود قبل از هر گونه اقدام از یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه در امور ملکی استفاده نمایید . جهت اخد مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید .
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *