وکیل اثبات حق انتفاع (انواع آن )

وکیل اثبات حق انتفاع و نکات مهم جهت پیگیری پرونده : حق انتفاع یکی از حقوق مالکیت است . به موجب این حق شخص می تواند از مالی که عین آن متعلق به شخص دیگریست منتفع شود. این حق توسط مالک و به موجب قرارداد یا بصورت شفاهی به دیگران منتقل می شود.

انواع حق انتفاع:

حق انـتفـاع به سه صورت قابل تصور است.

عمری :

بر اساس این حق ، مالک به منتفع اجازه می دهد که به مدت عمر خود یا عمر منتفع، از ملک استفاده نماید . و با فوت هر کدام که حق انتفـاع بر حسب طول عمر او منعقد شده است، این حق زایل می گردد.

رقبی:

انتقال استفاده از منافع برای مدت موقت و مشخص را رقبی می گویند.

سکنی:

چنانچه مالک حق سکونت منتفع را داده باشد، اصطلاحاً حق سکنی می گویند.

اثبات حق انتفاع در دادگاه :

بر اساس اصول حقوقی، هر مالکی نسبت به مال خود، اختیار و تسلط کامل دارد. بنابراین حـق انتـفاع و استفاده از مال نیز متعلق به مالک آن خواهد بود . مگر اینکه شخصی نسبت به منافع آن مال ادعای مالکیت داشته باشد. حال اگر مدعی حـق انـتفاع ، هیچ سند و قراردادی برای اثبات ادعای خود نداشته باشد. راهکار حقوقی او اثبات این حق خواهد بود. در ادامه نحوه اثبات حق انتفاع توسط وکیل ملکی بیان می گردد.

حق انتفاع

نحوه اثبات حق انتفاع توسط وکیل ملکی:

مدعی مالکیت انتفاع باید شخصاً یا توسط یک وکیل پایه یک دادگستری اقدام به طرح دعوی حقوقی علیه مالک کند. با ثبت دادخواست و ارجاع آن به دادگاه ، وقت رسیدگی تعیین خواهد شد.

دادگاه با بررسی دلایل خواهان و با توجه به دفاعیات خوانده رای صادر می کند. و چنانچه مالکیت خواهان بر حـق انتـفاع از ملک احراز شود، حکم به مالکیت او صادر می کند.

نکته مهم اینکه : حکم صادر شده از دادگاه، جنبه اعلامی دارد، بنابراین نمی توان برای آن اجراییه صادر نمود  چرا که قابلیت اجرا نخواهد داشت  اما مالک حق انتفاع با همان حکم قطعی شده می تواند در موارد لزوم، رفع تصرف مالک یا هر شخص متصرف دیگری که از ملک استفاده میکند را بخواهد.

مشاوره ملکی با وکیلانه :

جهت دریافت مشاوره تلفنی و حضوری، همین حالا با ما تماس بگیرید.
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *