وکیل ابطال سند رسمی ملک + 100% پیگیری پرونده

وکیل ابطال سند رسمی ملک + 100% پیگیری پرونده : سند رسمی ملک ، سندی است که در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود و پس از تنظیم و امضاء آن توسط طرفین دعوی ، خلاصه آن معامله به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال می شود تا انتقال مالکیت سند در دفتر مخصوص املاک ثبت گردد . حال اگر شخصی مدعی بی اعتباری این سند و تنظیم آن باشد ، باید دعوایی با عنوان ابطال سند رسمی ، اقامه نماید .

ابطال سند رسمی ملک

موجبات دعوای ابطال سند رسمی ملک :

پرواضح است که همیشه موجبات و اسباب اقامه دعوی به یک صورت نبوده و ممکن است هر دعوایی به دلایل مختلفی مطرح گردد . در دعوای ابطال سند رسمی ملک نیز همینطور است . هر چند به صورت کلی در این دعاوی خواهان به نحوی مدعی بی اعتباری معامله می باشد ؛ اما موجبات بی اعتباری معامله در هر دعوی متفاوت است . چند مورد از دلایل اقامه دعوی ابطال سند رسمی ملک عبارت است از :

  • برای مثال : شخصی با سند مالکیت جعلی ، اقدام به فروش و انتقال ملک دیگری میکند و مالک اصلی پس از اثبات جعلی بودن سند ، خواهان ابطال سند رسمی انتقال ملک می باشد .
  • اقامه دعوی بجهت عدم مالکیت فروشنده در زمان معامله یا همان فضولی بودن معامله .
  • ابطال سند رسمی مـلک بدلیل اهلیت نداشتن یکی از طرفین معامله . مانند اینکه فروشنده یا خریدار در زمان معامله مجنون یا سفیه بوده است .
  • نبودن امضای فروشنده یا خریدار در سند انتقال مالکیت .
  • تقاضای ابطال سند رسمی بجهت فسخ کردن معامله یا منفسخ شدن آن .
  • ابطال عملیات اجرایی در خصوص توقیف و مزایده ملکی که در نتیجه اجرای آن سند صادر شده باشد . پس از صدور حکم به ابطال عملیات اجرایی ، ذی نفع باید دادخواست ابطال سند رسـمی ملک را مطرح نماید .

نحوه رسیدگی به دعوی ابطال سند رسمی ملک :

پس از اقامه دعوی و ارجاع دادخواست به یکی از شعب دادگاه عمومی حقوقی شهرستان محل وقوع ملک ، در وقت رسیدگی ، دادگاه با بررسی مستندات و مدارک موجود ، اقدام به صدور رای می کند .
از آنجایی که دعاوی مربوط به ابطال سنـد رسمی ، پیچیدگی خاص خود را دارد ، پیشنهاد می شود از همان ابتدا پیگیری پرونده را به یک وکیل متخصص در امور ملکی بسپارید .

اجرای حکم :

در صورتی که رای به نفع خواهان صادر شود ، با قطعی شدن آن و به تقاضای محکوم له ، گواهی قطعیت رای برای اداره ثبت اسناد و املاک صادر می شود تا پس از بررسی مدارک ابرازی توسط ذی نفع ، مراتب ابطال سند اولیه در ستون ملاحظات دفتر املاک ثبت شود و سند مالکیت جدید صادر گردد .

مشاوره با وکیلانه

اگر چه در این مقاله سعی شد به صورت مختصر موجبات ابطال سند رسمی ملک را توضیح دهیم . اما از آنجا که اقامه اینگونه دعاوی نیاز به تنطیم یک دادخواست بی نقص و بدون کم و کاست می باشد و همچنین نیاز به پیگیری مستمر و دفاع قوی در جلسه رسیدگی می باشد ، پیشنهاد می شود از همان ابتدا در کنار خود یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور ملکی و ثبتی داشته باشید .
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *