نکات مهم جرم نشر اکاذیب و مجازات های قانونی

نکات مهم جرم نشر اکاذیب : نشـر اکاذیب همانگونه که از نامش پیداست به معنای انتشار مطالب کذب و دروغ  می باشد. در قوانین کیفری ما ، نشـر اکاذیب یکی از جرایمی است که جرم انگاری شده است، قانونگذار جهت حمایت از حیثیت و آبروی اشخاص در ماده 698 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 ، به تعریف این جرم و میزان مجازات آن ، پرداخته است .

بر اساس این ماده : هـر کـس بـه قـصد اضرار به غیـر یا تشـویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی. به وسیله نامه یـا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هر گونه اوراق چاپی. یا خطی با امضا یا بدون امضا، اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد، اعمالی را برخلاف حقیقت. راساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تلویحاً نسبت دهد. اعم از اینکه از طریق مزبور ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه. علاوه  بر اعاده حیثیت در صورت امکان ، باید به حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا 74 ضربه محکوم شود.

جرم نشر اکاذیب

نکات جرم نشر اکاذیب و شرایط لازم برای تعقیب جرم :

برای تحقق هر جرمی ، وجود سه عنصر اصلی : قانونی – مادی – معنوی لازم است .

عنصر قانونی

این جرم در ماده 698 مقرر شده است.

عنصر مادی جرم نشر اکاذیب

که اعم است از فعل ارتکابی و شرایط و اوضاع و احوال ارتکاب جرم. عبارت است از: مرتکب به قصد بدبین کردن مردم نسبت به مخاطب خود یا بجهت تحریک مردم علیه مخاطب خود، اقدام به انتشار مطلب یا مطالب دروغ نماید . به عبارت بهتر مرتکب بدون توهین کردن  و افترا زدن به مخاطب خود، اقدام به انتشار مطالب کذب علیه مخاطب خود کند.

یکی از شرایط لازم جهت تحقق این جرم احراز کذب بودن مطالب منتشر شده می باشد. که این انتشار مطالب باید به صورت کتبی باشد. و انتشار مطلب به صورت شفاهی در بین عموم نمی تواند مشمول عنوان نشر اکاذیب باشد. و شاید در صورت احراز شرایط لازم بتوان تعقیب مرتکب را بجهت جرم افترا مطرح نمود.

انتشار مطالب کذب می تواند از هر طریقی از جمله نامه – شکواییه – مراسله – عریضه یا توزیع اوراق باشد .

عنـصر معنوی جرم

این جرم علاوه بر داشتن سوء نیت برای مرتکب نیاز به قصد نتیجه نیز دارد. یعنی اینکه مرتکب قصد ورود ضرر به مخاطب و تخریب او را داشته باشد .

قابل گذشت بودن جرم نشر اکاذیب :

بر اساس آنچه که در ماده 104 قانون مجازات اسلامی قید شده است. جرم نشـر اکاذیب از جمله جرایم قابل گذشت بوده و با رضایت شاکی در هر مرحله از رسیدگی ، تعقیب مرتکب متوقف می شود. و با گذشت شاکی پس از صدور حکم ، اجرای حکم متوقف خواهد شد.

مشاوره با وکیلانه :

آنچه که مسلم است حضور یک وکیل کیفری کار، کنار شما در پرونده های کیفری نه تنها قوت قلبی شما خواهد بود. بلکه بجهت تسلط وکیل به اینگونه پرونده ها ، روند اینگونه شکایات بهتر پیش خواهد رفت . برای دریافت مشاوره از وکیلانه تماس بگیرید.

تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *