نکاتی در مورد سرقت تعزیری :

نکاتی در مورد سرقت تعزیری : در قانون مجازات اسلامی، جرم سرقت به دو دسته تقسیم شده است. 1- سرقت های مستوجب حد2- سرقت های مستوجب تعزیر. سرقت های مستوجب حد به آن دسته از سرقت هایی گفته می شود که تمامی شروط چهارده گانه مندرج در ماده 268 قانون مجازات اسلامی را داشته باشد. مجازات سرقت حدی توسط شارع تعیین شده است و تخفیف و تغییر آن امکانپذیر نیست.

اما در بسیاری از موارد عمل مرتکب تمامی شرایط چهارده گانه مندرج در ماده 268 را نداشته. و به همین دلیل قانونگذار سرقت های تعزیری را پیش بینی نمود و برای اینگونه جرایم، مجازات تعیین کرده است.

نکاتی در مورد سرقت های تعزیری:

سرقت تعزیری در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، وضع شده است. در ادامه شرایط لازم جهت تحقق این جرم توسط وکیل کیفری بررسی می شود.

سرقت تعزیری

  • ربایش یا همان وضع ید بر مال دیگری بدون رضایت صاحب مال، رکن رکین جرم سرقت است. به این معنا که مرتکب باید بدون اذن و اجازه صاحب مال، مال متعلق به او را از محلی به محل دیگر، منتقل کند.
  • جرم سرقت تنها نسبت به اموالی قابل تحقق است که قابلیت جابه جایی داشته باشند.(اموال منقول)
  • رضایت ظاهری مالک مال و در نتیجه تسلیم مال به سارق، نمی تواند موجب عدم تحقق جرم سرقت شود.به این معنا که اگر مالک در نتیجه خوف از سارق، مال را در اختیار او قرار دهد، این رضایت ظاهری، به منزله عدم تحقق جرم سرقت نیست.
  • هر مالی که از نظر عرف یا شرع ، ارزشمند باشد، می تواند موضوع سرقت قرار گیرد. البته داشتن ارزش بازاری ملاک نخواهد بود. و مالی که تنها برای صاحب آن با ارزش بوده مانند عکس های خانوادگی او نیز می تواند موضوع سرقت قرار گیرد.

تعلق مال ربوده شده به دیگری از شرایط لازم جهت تحقق جرم سرقت تعزیری:

مال ربوده شده باید دارای صاحب باشد. به عبارت بهتر، ربودن اموال بلاصاحب مشمول عنوان سرقت تعزیری نخواهد بود. اما ربودن اموال گمشده در فرضی که دارای صاحب است، از موارد سرقت محسوب خواهد شد.

مشاوره کیفری با وکیلانه:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از میزان مجازات انواع سرقت ها و نحوه اعمال تخفیف در مجازات سرقت تعزیری با وکیل پایه یک دادگستری تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *