نحوه رسیدگی در کمیسیون ماده 100 شهرداری

نحوه رسیدگی در کمیسیون ماده 100 شهرداری : پس از اینکه کمیسیون ماده 100 شهرداری وارد رسیدگی شود ، نهایتاً از بین دو تصمیم ذیل یکی را صادر می نماید .

  1. تصمیم به تخریب ملک .
  2. اخذ جریمه .

کمیسیون ماده 100

نحوه رسیدگی در کمیسیون ماده 100 شهرداری :

وکیل ماده 100 شهرداری : بر اساس تبصره 1 ماده 100 قانون شهرداری ها ، اگر از لحاظ اصول شهرسازی یا فنی یا بهداشتی از بین بردن تاسیسات و بناهای خلاف مشخصات ، ضرورت داشته باشد. همچنین در مواردی که بنا بدون پروانه ساخته شده باشد . پس از طرح موضوع در کمیسیون به ذی نفع اعلام می شود تا در مهلت 10 روز، توضیحات خود را به صورت کتبی ارسال کند . بعد از انقضای مدت ده روزه اعم از اینکه توضیحی واصل شده باشد یا خیر ، کمیسیون ظرف مدت یک ماه اقدام به تصمیم گیری می نماید .

اگر شهرداری تصمیم به جلوگیری از ادامه ساخت ، ساختمان بدون مجوز ، بگیرد . مکلف است ظرف مدت یک هفته موضوع را در کمیسیون مطرح کند . در غیر این صورت به تقاضای ذی نفع موضوع مورد رسیدگی قرار می گیرد .

تصمیم به تخریب بنا :

چنانچه بعد از رسیدگی به موضوع ، کمیسیون تصمیم به تخریب بنا بگیرد ، به مالک مهلتی که نباید بیشتر از دو ماه باشد داده می شود تا بنا را تخریب نماید . این تصمیم به مالک ابلاغ می شود . اگر مالک در ظرف مهلت مقرر اقدام به تخریب بنا نکند. شهرداری راساً بنا را تخریب و هزینه تخریب را از مالک دریافت می کند .

تصمیم به گرفتن جریمه :

به موجب قانون شهرداری ها ، کمیسیون می تواند در صورت ساخت بنای زائد در مساحت زیر بنا ، در صورتی که تخریب ضرورت نداشته باشد. تصمیم به پرداخت جریمه از مالک نماید . همچنین در مواردی که بنا بدون مجوز ساخته شده باشد ولی کلیه اصول و مقررات بهداشتی و شهرسازی در ساخت بنا رعایت شده باشد ، کمیسیون می تواند رای بر اخذ جریمه صادر نماید .

نحوه اعتراض به تصمیمات کمیسیون ماده 100

پس از اینکه کمیسیون به موضوع رسیدگی و رای صادر نمود ، آن را ابلاغ میکند. این رای ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظر خواهد بود . مرجع تجدیدنظر از آرا کمیسیون ماده 100 ، کمیسیون تجدید نظر است . در واقع شکایت در شعبه دیگری از کمیسیون ماده 100 که اعضاء آن غیر از اعضای کمیسیون اول می باشد ، مورد رسیدگی قرار میگیرد .

مشاوره حقوقی با وکیلانه :

جهت اخذ مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری و تعیین وقت مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید .
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *