مطالبه مابه التفاوت کسری متراژ آپارتمان:

مطالبه مابه التفاوت کسری متراژ آپارتمان: احداث هر ساختمانی براساس نقشه ایست که از پیش تهیه شده است. و اساساً ساختمان باید مشخصات نقشه ترسمی را داشته باشد. با این حال ممکن است در حین ساختِ ساختمان به دلایلی، تغییراتی در آپارتمان و مشخصات آن ایجاد گردد. و بر این اساس متراژ آپارتمان با آنچه که در نقشه تاییدی شهرداری و قرار داد پیش فروش آپارتمان با پیش خریدار منعقد شده است مغایرت کند. در این مبحث مطالبه مابه التفاوت کسری متراژ آیارتمان از نظر وکیل ملکی بررسی می شود.

مطالبه مابه التفاوت

نحوه طرح دعوی مطالبه مابه التفاوت کسری متراژ آپارتمان:

هر گاه ساختمانِ احداثی با آنچه که در قرار داد میان طرفین منعقده شده، مغایرت داشته باشد. ، شخصی که تفاوت متراژ بنا موجب ورود ضرر به او شده است، میتواند مبلغ مورد اختلاف را از طریق مراجع قضایی مطالبه کند.

یک نکته مهم:

بر اساس قانون پیش فروش ساختمان، چنانچه مساحت آپارتمان پیش فروش شده، کمتر از پنج درصد از کل متراژ مورد توافق طرفین باشد، هیچ یک از طرفین حق فسخ قرارداد پیش فروش ساختمان را ندارند. و شخص ذی نفع باید این میزان از تفاوت را بر اساس قیمتی که در قرارداد توافق شده، بپردازد. اگر اختلاف در متراژ آپارتمان پیش فروش شده بیش از پنج درصد از کل مساحت مورد توافق باشد. ، پیش فروشنده حق فسخ معامله را نخواهد داشت. اگر چه این اختلاف متراژ به ضرر او باشد. اما پیش خریدار در صورتی که متضرر باشد، دو راهکار پیش رو دارد.

  1. می تواند قرارداد پیش فروش آپارتمان را فسخ کند.
  2. پیش خریدار می تواند قیمت کسری مساحت را معادل نرخ روز و بر اساس نظر کارشناس، از پیش فروشنده دریافت کند.

طرح دادخواست حقوقی:

چنانچه قصد طرفین دریافت مطالبه قیمت باشد، باید دادخواست حقوقی مطرح شود. معمولاً این دعوی را پیش خریدار مطرح میکند. چرا که تکلیف پیش فروشنده در صورت کسری مساحت مشخص است. و چنانچه کسری متراژ آپارتمان موجب ورود ضرر به او گردد، باید دادخواست مطالبه وجه بجهت مازاد مساحت فروخته شده و معادل همان مبلغ مندرج در قرارداد را مطرح کند.

اگر متراژ مورد اختلاف، بیش از پنج درصدِ کل مساحت مندرج در قرارداد پیش فروش باشد، و خریدار قصد فسخ قرارداد را نداشته باشد. ، دادخواست حقوقی او مطالبه مابه التفاوت کسری مساحت ملک خواهد بود. دادگاه پس از رسیدگی و بررسی دلایل ابرازی طرفین، در صورتی که اظهارات پیش خریدار صحیح باشد و اختلاف در متراژ آپارتمان بیش از پنج درصد مساحت مورد توافق طرفین باشد. ، موضوع را جهت تعیین نرخ روز هر متراژ آپارتمان به کارشناس ارجاع می شود.

مشاوره با وکیلانه:

بدون شک ، دریافت مشاوره از یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امر ملکی، موجب خواهد شد، تا بهترین عنوان دعوی و بهترین راهکار رسیدن به حقوقتان ، ارائه شود. لذا پیشنهاد می شود، قبل از هر گونه اقدامی از وکیلانه مشاوره بخواهید.
تماس با ما جهت مشاوره تلفنی و حضوری: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *