مجازات انواع قتل 1401

مجازات انواع قتل : پيش تر در خصوص تعريف انواع قتل و شرايط آن مطالبى ارائه گرديد در اين مقاله مى خواهيم بدانيم كه مجازات انواع قتل چيست و چگونه اجرا مى شود ؟

مجازات قتل عمد :

مجـازات قتل عمد طبق شرع مقدس اسلام و قانون مجازات اسلامى قصاص نفس است . همانگونه كه در آيه ١٧٩ سوره بقره آمده است :

«ولکم فی القصاص حیاه یا اولی الالباب لعلکم تتقون»

و برای شما در قصاص حیات و زندگی است، ای صاحبان خرد، تا شما تقوی پیش گیرید.

همچنين در باب رعايت عدالت در مورد قصاص در آيه ١٧٨ سوره بقره آمده است :

« یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم القصاص فی القتلی الحر بالحر و العبد بالعبد و الانثی بالانثی فمن عفی له من اخیه شیء فاتباع بالمعروف و اداء الیه باحسان ذلک تخفیف من ربکم و رحمه فمن اعتدی بعد ذلک فله عذاب الیم»

ای کسانی که ایمان آورده اید، قصاص در مورد کشته شدگان بر شما نوشته شده است. آزاد در مقابل آزاد، برده و بنده در مقابل برده و زن در مقابل زن.پس اگر برادر (دینی) او مورد عفو قرارش داد، باید از راه احسان اطاعت کند. و قاتل هم به صاحب دم به نیکی دیه را بپردازد. این تخفیف یک امر حتمی از ناحیه پروردگار شما است. و کسی که از آن تجاوز کند عذاب دردناکی در انتظارش است.

مجازات انواع قتل

 بنا بر اين در صورت ثبوت قتل عمد اولياء دم مى توانند تقاضاى قصاص جانى را بنمايند . لكن كسى كه صاحب حق قصاص است مى تواند به صورت مجانى يا با مصالحه در برابر حق يا مال گذشت نمايد . پس صاحب حق قصاص يا مى تواند جانى را قصاص نموده و یا اینکه مجانى گذشت نمايد. و نمى تواند جانى را مجبور به پرداخت ديه كند. مگر در صورتى كه مرتكب خود راضى به مصالحه باشد .

اما در صورتى كه قصاص مشروط به رد فاضل ديه باشد. صاحب حق قصاص مى تواند با رد فاضل ديه قصاص نمايد يا بدون رضايت مرتكب تقاضاى ديه مقرر در قانون را بنمايد.

مجازات قتل شبه عمد :

در صورت وقوع قتل شبه عمد مرتكب بايد ديه را ظرف دو سال قمرى پرداخت نمايد. و علاوه بر آن به تعزير مطابق با ماده ٦١٦ قانون مجازات اسلامى:

(در صورتى كه قتل به واسطه بى احتياطى يا بى مبالاتى يا نداشتن مهارت كافى يا عدم رعايت نظامات واقع شود مرتكب به حبس از يك تا سه سال )محكوم خواهد شد .

مـجازات قتل خطاى محض :

در صورتى كه مرتكب اقرار به قتل نمايد يا به سبب نكول از سوگند يا قسامه قتل ثابت شود ديه به عهده مرتكب خواهد بود . اما در صورتى كه وقوع جنايت با بينه يا قسامه يا علم قاضى محرز گردد. يا پس از اقرار مرتكب عاقله اظهارات مرتكب را تاييد نمايند ديه به عهده عاقله است . عاقله عبارت اند از پدر ، پسر و بستگان ذكور نسبى ابوينى يا ابى به ترتيب طبقات ارث كه به صورت مساوى مسئوليت پرداخت ديه به عهده آنها خواهد بود .

مشاوره با وکیلانه :

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص در امور کیفری همین حالا تماس بگیرید .

تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *