شرایط صدور حکم رشد + مدارک لازم

شرایط صدور حکم رشد : در قوانین جمهوری اسلامی ایران ، سن رشد برای افراد ، 18 سال تمام شمسی تعیین شده است , به این معنی که افراد نمی توانند تا قبل از رسیدن به این سن در اموال خود دخل و تصرف داشته باشند, حال اگر شخصی بخواهد قبل از رسیدن به سن قانونی در اموال خود تصرف کند باید حکم رشـد ایشان از طریق دادگاه صادر شود .

شرایط صدور حکم رشد چیست ؟

تمامی افراد از زمان تولد تا رسیدن به سن رشد قادر به دخالت در امور مالی خود نمی باشند واصطلاحاً به آنها محجور گفته می شود, به عبارت بهتر محجور به کسی می گویند که به وسیله قانون از تصرف در امور مالی و استفاده از حقوق خود منع شده است. نقطه مقابل محجور ، رشید می باشد . رشید به شخصی گفته می شود که قدرت تمییز داشته و از نظر قانون توانایی دخل و تصرف در اموال خود را دارد .

برای اینکه صاحب حق بتواند قبل از رسیدن به سن رشد 18 سال تمام شمسی در امور مالی خود تصرف نماید. باید رشد خود را در دادگاه ثابت نماید و از دادگاه گواهی دریافت کند .

شرایط صدور حکم رشد

گواهی رشد چیست ؟

گواهی رشد سندی است که از دادگاه صادر می شود. و به موجب آن تایید میگردد که شخص قدرت تشخیص و تمیز داشته و قبل از رسیدن به سن 18 سال می تواند در امور مالی خود بدون اذن و اجازه دیگران تصرف کند .

لازم به ذکر است که گواهی رشـد فقط برای امور مالی مربوط به شخص موثر بوده و در امور غیر مالی او مانند ازدواج یا حضانت فرزند تاثیری ندارد .

مراحل درخواست صدور گواهی رشد :

شخص متقاضی باید مدارک ذیل را جهت درخواست گواهی رشد از طریق دفاتر خدمات قضایی یا وکیل متخصص مربوط به امور حسبی به دادگاه خانواده محل اقامت خوانده که ولی یا قیم او می باشد. و در صورت نداشتن ولی یا قیم به دادگاه خانواده محل اقامت خود و به طرفیت دادستان ، ارائه دهد .

  • مدارک شناسایی مانند تصویر شناسنامه و کارت ملی .
  • سه قطعه عکس .
  • درخواست صدور گواهی حکم رشـد که توسط شخص یا وکیل تنظیم می شود .

نحوه رسیدگی در دادگاه :

پس از ثبت درخواست و ارجاع آن به یکی از شعب دادگاه خانواده ، دادگاه نامه ای جهت معرفی خواهان ، به پزشکی قانونی ارسال می نماید . پزشکی قانونی پس از معاینه متقاضی ، نظر خود را در مورد معاینه بالینی شخص به دادگاه ارجاع دهد .

بعد از ارجاع نامه به دادگاه ، جلسه رسیدگی با حضور متقاضی حکم رشـد ، تشکیل می شود. و در جلسه قاضی دادگاه سوالاتی را از ایشان خواهد پرسید . در صورت احراز رشید بودن خواهان ، دادگاه اقدام به صدور گواهی رشد می نماید .

مشاوره با وکیلانه

جهت پاسخ به تمامی سوالات شما در خصوص شرایط صدور حکم رشد و اخذ مشاوره بیشتر ، با وکیل پایه یک دادگستری با ما تماس حاصل فرمایید .
تلفن تماس : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *