جرم قذف + 100% پیگیری پرونده

جرم قذف + 100% پیگیری پرونده : یکی از جرایمی که در قانون مجازات اسلامی تعریف شده است ، قذف می باشد و از آنجایی که این جرم از حدود محسوب می شود و برگرفته از شرع مقدس و آیه ای از سوره مبارکه نور می باشد ، قانونگذار  نمی تواند در میزان مجازات آن تغییری ایجاد کند .

تعریف جرم قذف و شرایط تحقق آن :

قذف نوعی فحاشی است که به موجب آن شخصی به شخص دیگر عنوان زِنا یا لواط را نسبت می دهد . قانون مجازات اسلامی در ماده 245 ، در تعریف قذف اینگونه اشعار می دارد :

قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر هرچند مرده باشد .

جرم قذف

شرایط تحقق جرم قذف :

از آنجایی که لازمه ی تحقق هر جرمی وجود سه رکن اصلیِ : قانونی – مادی و معنوی می باشد ، در ذیل مختصراً شرایط هر یک را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

  • عنصر قانونی : همانطور که اشاره شد عنصر قانونی جرم قـذف ماده 245 قانون مجازات اسلامی است .
  • رکن مادی یا عنصر مادی جرم : مجموعه شرایطی که در صورت احراز آن میتوان قاذف که همان مرتکب بوده را مورد تعقیب قرارداد . مانند اینکه قاذف بصورت روشن و بدون ابهام عنوان زنا یا لواط را به مخاطب انتساب دهد . مخاطب باید شخص حقیقی باشد . علاوه بر این شخص مقذوب یا همان مخاطب قذف باید دارای یک سری شرایط باشد . مانند : عاقل بودن – بالغ بودن – مسلم (مسلمان ) بودن – معین بـودن ( قاذف به شخص معین و معلومی عنوان زناکار یا لواط را نسبت دهد ) .

سوال آیا از طریق ارسال پیامک و نامه هم می توان قاذف را مورد تعقیب قرار داد ؟ بله قذف علاوه بر لفظ با نوشتن مانند ارسال نامه یا پیامک و ایمیل قابل تحقق بوده و میتوان به وسیله پیام ارسال شده ، تعقیب مرتکب را خواستار شد . جهت اطلاع از نحوه شکایت و اخذ مشاوره از وکیل کیفری همین حالا تماس بگیرید . تلفن تماس : 09127246413

  • عنصـر معنوی قذف : وجود علم و آگاهی و احراز قصد مرتکب از انتساب عنوان زنا یا لواط به دیگری .

مجازات جرم قـذف :

همانگونه که اشاره شد ، قذف از جمله جرایم حدی محسوب می شود . به این معنی که نوع و میزان و کیفیت اجرای آن توسط شارع مقدس تعیین شده است. و مجازات آن مشخص بوده و قانونگذار یا مقام رسیدگی کننده نمیتواند آن را تغییر دهد . این جرم از جرایم حق الناسی محسوب می شود و تعقیب آن منوط به اراده و پیگیری مقذوف یا همان مخاطب قذف می باشد . مجازات جرم قذف هشتاد ضربه شلاق بوده که اجرای آن منوط به تقاضای مقذوب بوده و در هر مرحله از رسیدگی به این جرم ، اگر مقذوف رضایت دهد ، پیگیری و اجرای مجازات متوقف خواهد شد .

مشاوره با وکیلانه :

جهت اخذ مشاوره تلفنی و کسب اطلاع از نحوه طرح شکایت از وکیل پایه یک دادگستری با ما تماس حاصل فرمایید .
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *