جرم توهین + پیگیری پرونده توسط وکیل

جرم توهین + پیگیری پرونده توسط وکیل : توهین رفتاری است که موجب خدشه دار شدن حیثیت افراد از نظر عرف و جامعه است .  قانون مجازات اسلامی توهین را جرم دانسته و برای آن مجازات قرارداده است .

به موجب ماده 608 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 : توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد دارای جزای نقدی درجه شش خواهد بود .

(جزای نقدی درجه شش عبارت است از : مبلغ بیش از 20/000/000 تا 80/000/000 ریال )

جرم توهین

جرم توهین و شرایط لازم جهت تحقق آن :

برای اینکه هر رفتاری از نظر قانونگذار جرم شناخته شود ، سه شرط لازم است که عبارت است از :

  • عنصر قانونی جرم :

یعنی از نظر قانون ، رفتار مورد نظر جرم بوده و برای آن مجازات تعیین شده باشد . عـنصر قـانونی در جرم توهین ماده 608 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات ) می باشد. که علاوه بر تعریف جـرم توهین میزان مجازات آن را نیز تعیین کرده است .

  • عنصر مادی جرم :

مجموعه اعمال و اقداماتی است که در عالم واقع توسط مرتکب صورت میگیرد تا جرم مورد نظر تحقق یابد . در جرم تـوهین عنصر مادی جرم از دو بخش رفتار فیزیکی و شرایط خاص تحقق جرم تشکیل می شود . که در ادامه مختصراً هر یک را توضیح خواهیم داد؛ اما برای کسب اطلاعات بیشتر از وکیل کیفری با ما تماس بگیرید . تلفن تماس : 09127246413

رفتار فیزیکی :

در این جرم رفتار شخص مرتکب با فعل مثبت صورت خواهد گرفت و رفتار منفی یا همان ترک فعل مشمول تحقق این جرم نخواهد بود. مگر در برخی موارد خاص که عرف خاصی ، ترک فعل را توهین تلقی کند ؛ مانند عدم برداشتن کلاه از سر یک نظانی نسبت به مافوق خود که در عرف نظامی ، توهین محسوب می شود . رفتار فیزیکی برای این جرم ممکن است یا به صورت گفتار یا کردار یا نوشتار یا حتی به وسیله اشاره کردن با چشم یا دست باشد .

شرایط خاص تحقق جرم :

رفتار مرتکب باید به نحوی از نظر عرف موهون باشد . به طوری که با در نظر گرفتن زمان و مکان و طبقه اجتماعی مخاطب ، به حیثیت ایشان خدشه وارد شده باشد .
توهین باید صراحتاً به شخص خاصی که الزاماً شخص حقیقیِ زنده باشد ، منتسب گردد . به عبارت بهتر مرتکب باید به صورت علنی و یا حضوری به شخص حقیقی و نه حقوقی که  معین و زنده می باشد ، توهین کند .

سوال : اگر در پاسخ شخصی که به ما توهین کرده است. پاسخ او را با توهین دهیم ، مرتکب جرم توهین شده ایم ؟ برای اخذ پاسخ از وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور کیفری ، همین حالا تماس بگیر . تلفن تماس : 09127246413

  • عنصر معنوی جرم :

به انگیزه ، قصد و نیت شخص مرتکب برای ارتکاب جرم ، عنصر معنوی گفته می شود, توهین یک جرم عمدی است و به صرف اینکه مرتکب قصد عمدی در توهین داشته باشد ، مرتکب جرم شده است .

مشاوره با وکیلانه :

برای اینکه پاسخ سوالات خود را بدانید ،با ما تماس بگیرید .
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *