جرم تخریب+پیگیری پرونده توسط وکیل:

جرم تخریب+پیگیری پرونده توسط وکیل: تخریب به معنای وارد کردن خسارت عمدی به اموال دیگران یا از بین بردن آن می باشد. طبق قانون مجازات اسلامی، ورود ایراد خسارت یا از بین بردن اموال دیگران جرم محسوب می شود. و مرتکب قابل تعقیب و مجازات خواهد بود. در ادامه شرایط تحقق این جرم از نگاه وکیل کیفری مورد بررسی قرار می گیرد.

جرم تخریب

ارکان تشکیل دهنده جرم تخریب:

برای اینکه بتوانیم هر فعل یا ترک فعلی را جرم قلمداد کنیم، باید سه عنصر تشکیل دهنده آن جرم موجود باشد. این سه عنصر، قانونی- مادی و معنوی نامیده می شوند. وجود هر سه عنصر در کنار یکدیگر موجب تحقق یک عنوان مجرمانه خواهد بود. در ادامه شرایط تحقق جرم تخریب مورد بررسی قرار می گیرد.

رکن قانونی جرم تخریب :

اساسی ترین عنصر تشکیل دهنده هر جرمی، عنصر قانونی آن جرم است. چرا که بر اساس اصل کلی برائت هیج فعل و ترک فعلی را نمی توان جرم دانست مگر اینکه به موجب قانون جرم شناخته شود.
عنصر قانونی جرم تخریب در ماده 675 الی 689 قانون مجازات اسلامی و در بخش تعزیرات آن، پیش بینی شده است.

رکـن مادی جرم:

مجموع رفتار فیزیکی مرتکب و شرایط و اوضاع و احوال لازم جهت وقوع جرم را رکن مادی جرم می گویند. در جرم تخـریب رفتار فیزیکی مرتکب با نابود کردن و از بین بردن کلی مال یا ایجاد خسارت به روی مال، محقق می شود. این رفتار فیزیکی معمولاً با یک فعل مثبت اتفاق می افتد . گاهی ترک فعل مرتکب ، می تواند موجب ورود خسارت به اموال دیگری شود. در این موارد نیز در صورت شرایط لازم، می توان مسبب این امر را تحت عنوان تخریب، مورد تعقیب قرار داد.

  • شرایط لازم جهت تحقق جرم تخریب عبارت است از:
  • مالیت داشتنِ مال مورد تخریب، هم از نظر عرف و هم از نظر شرع.
  • تعلق مال موضوع جرم به دیگری.
  • ورود ضرر به صاحب مال.
  • لزوم وجود رابطه سببیت بین رفتار مرتکب و ورود خسارت به مالِ موضوع جرم.

رکـن معنوی جرم تخریب:

داشتن سوء نیت برای مرتکب جهت ورود خسارت به مال دیگری، یکی از شرایط لازم جهت اثبات این جرم است. به عبارت بهتر علم و رفتار عامدانه مرتکب در جهت ایجاد ضرر به دیگری را رکن معنوی جرم می گویند.

چند نکته مهم در خصوص این جرم:

  • تخریب اموال، اعم از مال منقول یا غیر منقول، در قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود. و برای مرتکب، مجازات پیش بینی شده است.
  • مجازات تخریب بستگی به منقول بودن یا غیر منقول بودن مال، متفاوت است.
  • تخریبِ داده های سامانه های رایانه ای و مخابراتی نیز جرم محسوب می شود و برای آن مجازات پیش بینی شده است.

مشاوره کیفری با وکیلانه:

جهت کسب اطلاع بیشتر از قابل گذشت بودن یا غیر قابل گذشت بودن این جرم و نحوه اِعمال تخفیف مجازات در این جرم با وکیل پایه یک دادگستری تماس حاصل فرمایید.
تماس با ما: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *