شرایط تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت (3 شرط)

نحوه تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت – وکیلانه : معمولاً در قراردادهای مشارکت در ساخت، در هنگام تنظیم قرارداد، طرفین اعم از مالک و سازنده، بر اساس آورده های خود و محاسبات اقتصادیِ از قبل پیش بینی شده، در میزان سهام مشارکت هر یک در بنا، توافق می کنند. گاهی اوقات با طولانی شدن مدت اجرای پروژه ساخت ، با توجه به تورم و نوسانات شدید اقتصادی، تغییر قوانین و مواردی اینچنین ، توازن بین آورده طرفین بهم می خورد. و این تغییرات موجب ورود ضرر به یکی از طرفین می شود.

مانند اینکه هزینه های مربوط به خرید آهن آلات و مصالح ساختمانی با افزایش چشمگیری مواجهه شود. یا اینکه ملک متعلق به مالک نسبت به زمان انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت کم ارزش شود. در این موارد شخصی که دچار ضرر می شود، باید تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت را به دیگری پیشنهاد دهد.

تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت

وکیل تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت :

تـعدیل قـرارداد مشارکت، به معنای متعادل کردن قرارداد مشارکت در ساخت بوده. به طوری که وضعیت به قبل از ایجاد تغییرات برگردانده شود. و حالت متعادلی را بین سازنده و مالک برقرار کند.

به طور کلی در نظام حقوقی ایران سه نوع تعدیل وجود دارد.

تعدیل قضایی

در این نوع تعدیل، قاضی می تواند بدون تصریح قانون یا قرارداد، تعدیل نماید. که این رویه در نظام حقوقی ایران اجرا نمی گردد.

تعدیل قانونی

که بر اساس قوانین حقوقی اجرا می گردد. و قانون اجازه تعدیل را داده است.

تعدیل قراردادی

در صورتی که در قرارداد منعقد شده بین طرفین، شرط تعدیل قید شده باشد، طرفین می توانند از این نوع تعدیل استفاده کنند.

در قراردادهای مشارکت در ساخت تعدیل به چه صورت است؟

تعدیل در قرارداد مشارکت در ساخت از نوع قراردادی خواهد بود. به عبارت بهتر چنانچه ضمن قرارداد مشارکت در ساخت، شرط تعدیل درج شده باشد ، هر یک از طرفین که متضرر شده است می تواند از طریق دادگاه تعـدیل قرارداد را خواستار شود.

در این صورت دادگاه بر اساس مندرجات قرارداد مشارکت در ساخت و در صورت نیاز، جلب نظر کارشناس ، اقدام به تصمیم گیری خواهد نمود.

مشاوره ملکی با وکیلانه :

بهتراست جهت تنظیم قراردادهای مشارکت در ساخت از وکیل پایه یک دادگستری مشاوره بگیرید.
تماس با ما جهت اخذ مشاوره تلفنی و حضوری: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *