تجاوز به عنف چیست ؟ پیگیری توسط وکیل

تجاوز به عنف + پیگیری توسط وکیل : یکی از پیچیده ترین مسائل در نظام دادرسی جمهوری اسلامی ایران رسیدگی به جرم تجاوز به عنف می باشد که از جرایم حدی است . تجاوز به عنف به صورت زنای به عنف یا لواط به عنف صورت میپذیرد .

مطابق با بند ت ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی زنای به عنف و اکراه از سوی زانی موجب اعدام زانی است. همچنین مطابق با تبصره ۲ ماده فوق هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند. رفتار او در حکم زنا به عنف است . همچنین در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود ، زنا به عنف محسوب و مجازات آن اعدام است . در صورتی که عمل از طریق لواط نیز صورت پذیرد مجازات آن اعدام است.

تجاوز به عنف + پیگیری توسط وکیلانه

قاعده کلی در جرایم منافی عفت اين است كه تحقیق و بازجویی در خصوص آن ممنوع و قاضی رسیدگی‌کننده تا حد امکان باید از بازجويي و کشف امور پنهان امتناع نمايد . لكن در صورتی که احتمال ارتکاب به عنف ، اکراه ،آزار ، ربایش یا اغفال وجود داشته باشد. باید بررسی‌های لازم و تحقیقات صورت پذیرد.

تجاوز به عنف

اثبات تجاوز به عنف :

مواردی که به موجب آن تجاوز اثبات میشود عبارت است از :

  • چهار بار اقرار توسط مرتكب .
  • شهادت چهار مرد عادل و یا شهادت سه مرد و دو زن عادل : شاهد باید حضوری عملی که با آن زنا یا لواط محقق شده را دیده باشد. و در صورتی که شهود به تعداد لازم نرسد. و یا شهادت مستند به مشاهده نباشد. عمل ارتکابی قذف محسوب می‌شود و به موجب مجازات ۸۰ ضربه شلاق حدی است .
  • از طرفى بپیشرفت علم ، اثبات تجاوز را از موارد فوق بی‌نیاز می‌سازد . بدین صورت که تجاوز به عنف در پزشک قانونی از طریق معاینات و انجام آزمایش DNA و ژنتیک امکان پذير است. وجود هر گونه خراشیدگی – کبودى – کوفتگی در هر ناحیه از بدن ، شواهد بیولوژیک مانند آثار به جا مانده از ترشحات منی، ترشحات واژن و بزاق یا باقی ماندن آثار متجاوز بر شاکی مورد بررسى ژنتیکی قرار میگیرد .

زمان طلایی در مراجعه پس از تجاوز به عنف ۷۲ ساعت اول و در نهایت تا ۵ روز اول است. اما اگر باکرگی در تجاوز از بین رفته باشد تا ۱ ماه قابل اثبات است .

یک نکته مهم در خصوص تجاوز به عنف :

بهترين حالت براى اثبات تجاوز به عنف مراجعه به پزشكى قانونى با همان وضعيت و لباس و بدون دوش گرفتن است . اما متاسفانه در بيشتر موارد مشاهده ميگردد. به دليل شرايط نابسامان روحى قربانى قادر به مراجعه در زمان و شرايط گفته شده نميباشد. و حتى ممكن است بدليل ترس از آبرو اقدام به شكايت ننمايند .

اين در حاليست كه در صورت مراجعه به محاكم قضايي و اثبات ادعا و مجازات متجاوز افراد بيشترى مورد جنايت واقع نميشوند و بازدارندگى آن نيز از عوامل موثر جهت كاهش جرم ميباشد . بهتر است در اینگونه موارد با یک وکیل پایه یک دادگستری مشاوره نمایید . قطعاً بهترین شخصی که می تواند هم از نظر روحی و انگیزه برای شکایت و نترسیدن از آبرو  ، قوت قلب شما باشد ،یک وکیل است . چرا که او با قوانین کیفری ،آشنایی کامل داشته و می داند بهترین راه کار در برخورد با اینگونه جرایم چیست .

مجازات زنای به عنف :

در صورتى كه زنا ى به عنف اثبات شود. علاوه بر مجازات اعدام براى زانى ، ارش البكاره و مهر المثل نيز به قرباني تعلق ميگيرد . كليه جرائم منافى عفت به صورت مستقيم در دادگاه كيفرى مطرح ميشود. و جرم تجاوز به عنف با توجه به اينكه مجازات آن اعدام است. به صورت مستقيم در دادگاه كيفرى يك مورد تحقيق و رسيدگى قرار ميگيرد .

مشاوره کیفری با وکیلانه :

جهت اخد مشاوره با وکیل متخصص در امور کیفری با ما تماس حاصل فرمایید .

تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *