تایید فسخ قرارداد توسط وکیل:

تایید فسخ قرارداد توسط وکیل: تایید فسخ قرارداد بجهت وجود عیب در مبیع: یکی از جهاتی که ممکن است منجر به منحل شدن قرارداد شود، وجود عیب در مبیع می باشد. البته ناگفته نماند، این اختیار زمانی قابل تحقق است که اختیار فسخ قرارداد برای خریدار ساقط نشده باشد.

بنابراین زمانی که در ضمن عقد، حق فسخ قرارداد از طرفین ساقط شود، اِعمال این حق میسر نخواهد بود. اما اگر خریدار این حق را از خود ساقط نکرده باشد. و بعد از وقوع عقد متوجه شود که مورد معامله معیوب بوده. و این عیب در زمان فروش وجود داشته و از خریدار مخفی مانده است، می تواند معامله را فسخ کند.

نحوه طرح دعوی تایید فسخ قرارداد:

هر زمان که خریدار متوجه وجود عیب در مبیع شد، می تواند قرارداد را فسخ کند. و برای اعلام فسخ قرارداد بهتر است از طریق ارسال اظهارنامه، فسخ قرارداد را به فروشنده اعلام نماید. پس از آن خریدار می تواند برای تثبیت فسخ خود، از طریق مراجع قضایی اقدام نماید.

برای ثبت دادخواست خریدار می تواند شخصاً یا توسط وکیل حقوقی اقدام به طرح دعوی به طرفیت فروشنده نماید. این نوع دعوی در دادگاه عمومی حقوقی، قابل رسیدگی است و دادگاه پس از ثبت دادخواست و ارجاع آن به شعبه ، رسیدگی می کند. محکمه تنها تایید فسخ قرارداد را اعلام میکند. به همین دلیل اینگونه احکام صرفاً اعلامی بوده و نمی توان برای آنها اجراییه صادر نمود.

تایید فسخ قرارداد

چند نکته مهم در مورد تایید فسخ قرارداد بجهت وجود عیب در مبیع :

  • خریدار می تواند قرارداد را فسخ نکند و بجای آن تفاوت قیمت کالای سالم و معیوب را که اصطلاحاً ارش گفته می شود، از فروشنده بگیرد.
  • فسخ قرارداد بجهت وجود عیب در کالا صرفاً برای مشتری قابل تصور است و در اصطلاح حقوقی این حق فسخ را خیار عیب می نامند.
  • تشخیص اینکه چه چیزی عیب محسوب می شود ، بر اساس عرف و عادت محل انعقاد قرارداد می باشد.
  • عیب کالای فروخته شده باید در حدی باشد که کالا از مالیت خارج نشود. چنانچه عیب کالا موجب خارج شدن مال از مالیت شود، قرارداد منعقده باطل خواهد بود.
  • وجود عیب در کالا در زمان انعقاد عقد، از شرایط اساسی اِعمال این حق است. بنابراین اگر پس از انعقاد قرارداد و بعد از تحویل کالا به خریدار، عیبی در آن ایجاد شود، خریدار حق فسخ نخواهد داشت.
  • اِعمال خیار عیب برای مشتری، پس از اطلاع به وجود عیب در کالا، فوری است.
  • چنانچه خریدار در هنگام انعقاد قرارداد، از وجود عیب اطلاع داشته باشد؛ نمی تواند از حق فسخ خود استفاده کند.

مشاوره حقوقی با وکیلانه در خصوص :

جهت دریافت مشاوره تلفنی و حضوری از وکیل پایه یک دادگستری، با ما تماس بگیرید.
تماس با ما: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *