تایید بطلان معامله فضولی + مشاوره با وکیل ملکی

تایید بطلان معامله فضولی + مشاوره با وکیل ملکی : معامله فضولی معامله ای است که در آن فروشنده بدون داشتن سمت ، اعم از مالکیت یا سمت نمایندگی از طرف مالک ، اقدام به فروش ملک بدون اذن و اجازه مالک آن می کند . اینگونه معاملات در نظام حقوقی ما ، معامله فضولی نامیده می شود. و تا زمانی که مالک ملک ، آن معامله را تنفیذ ننماید ، وضعیت معامله غیر نافذ خواهد ماند . در ادامه با توضیحات وکیل ملکی همراه باشید…

چنانچه مالک از فروش ملک خود توسط دیگری بدون اجازه خود مطلع گردد و آن معامله را تنفیذ نماید. معامله منعقد شده معتبر و نافذ خواهد بود, در غیر اینصورت وضعیت معامله صورت گرفته باطل می شود. و برای تایید بطلان قرارداده منعقد شده نیاز به طرح دعوایی با عنوان تایید بطلان معامله بجهت فضولی بودن می باشد .

ممکن است شخصی با وکالتی که از مالک ملک داشته است اقدام به فروش و انتقال ملک نماید. اما به دلایلی وکالتنامه ایشان قبل از انتقال ملک ، باطل و بلااثر شده باشد , در این صورت نیز راهکار قانونی برای اعلام بطلان معامله و انتقال صورت گرفته ، همین است .

تایید بطلان معامله فضولی
نحوه طرح دعوی تایید بطلان معامله فضولی :

پس از رد کردن معامله منعقد شده توسط مالک ، وضعیت قرارداد از غیر نافذ به باطل تغییر پیدا میکند و مالک برای اینکه از سوء استفاده های احتمالی نسبت به ملک خود جلوگیری کند. ابتدا باید اظهارنامه ای با عنوان رد معامله و عدم رضایت خود نسبت به قرارداد فروش ملک ، برای فروشنده فضولی و خریدار ارسال نماید . پس از ارسال اظهارنامه چنانچه فروشنده فضولی و خریدار ، حاضر به بازگرداندن ملک به مالک آن نشوند. راهکار قانونی آن طرح دادخواست اعلام بطلان معامله بجهت فضولی بودن می باشد .

توجه : چنانچه نسبت به ملک موضوع دعوی پس از انتقال فضولی ، سند رسمی صادر شده باشد. عنوان دعوی ، تایید بطلان معامله بجهت فضولی نخواهد بود . برای اطلاع از عنوان صحیح دادخواست خود و نحوه طرح دعوی با وکیل پایه یک دادگستری ، با ما تماس بگیرید .

رسیدگی به دعوی در دادگاه :

پس از ثبت دادخواست و با ارجاع آن به یکی از شعب دادگاه عمومی حقوقی شهرستان محل وقوع ملک ، دادگاه در روز مقرر ، شروع به رسیدگی میکند. و با بررسی مدارک و مستندات مالک و شنیدن اظهارات طرفین دعوی ، تصمیم گیری میکند .

نحوه اجرای رای تایید بطلان معامله فضولی :

با صدور رای به نفع مالک و قطعی شدن رای ، معامله منعقد شده بین فروشنده فضولی و خریدار باطل اعلام می شود . بنابراین نسبت به این دسته دعاوی اجراییه ای صادر نخواهد شد. چرا که مالک تنها تایید و بطلان معامله را از دادگاه خواسته است .

لکن اگر به واسطه انتقال فضولی ، سند جدیدی نسبت به ملک صادر شده باشد. آنگاه وضعیت فرق خواهد کرد و علاوه بر اینکه عنوان دادخواست متفاوت خواهد بود ، اجرای رای نیز تغییر خواهد کرد .

مشاوره با وکیلانه :

جهت کسب اطلاع بیشتر از نحوه طرح دعاوی ملکی و اخذ مشاوره در خصوص نحوه مطالبه خسارت از فروشنده فضولی و خریدار ، همین حالا تماس حاصل فرمایید .
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *