تایید بطلان معامله بجهت بازداشت بودن ملک

تایید بطلان معامله بجهت بازداشت بودن ملک – وکیلانه : در برخی موارد قرارداد فروش ملک، میان فروشنده و خریدار به صورت عادی منعقد می شود. و خریدار بدون اینکه قبل از خرید ملک ؛ استعلامات لازم را از دفاتر اسناد رسمی اخذ نماید، اقدام به خرید ملک و انعقاد مبایعه نامه عادی با فروشنده می کند. اما پس از معامله متوجه می شود ملک در بازداشت بوده و قابلیت انتقال به خریدار را ندارد. راهکار حقوقی این موضوع را از دیدگاه وکیل ملکی بخوانید.

آثار حقوقی معامله املاکی که در بازداشت هستند به چه صورت است؟

برخلاف آنچه که در قانون اجرای احکام مدنی ذکر شده است. و معاملات املاک در بازداشت را باطل و بلااثر تلقی نموده، رویه قضایی در برخی از محاکم به این صورت نیست. و اینگونه معاملات را غیرنافذ می دانند. اما باید بدانیم حتی اگر اینگونه معاملات باطل نباشند و غیر نافذ تلقی شوند، با رد معامله از جانب شخص ذی نفع (کسی که ملک به نفع او بازداشت شده) باز هم آن معامله باطل و بلااثر خواهد شد.

نحوه طرح دعوی تایید بطلان معامله بجهت بازداشت بودن ملک:

شخص ذینفع پس از اطلاع از فروش ملکی که در بازداشت بوده است.  میتواند اقدام به طرح دعوی حقوقی کند. از آنجا که دعاوی ملکی و حقوقی شرایط شکلی خاص خود را دارند. پیشنهاد می شود از ابتدای تنظیم دادخواست، یک وکیل پایه یک دادگستری، موضوع را پیگیری نماید.

پس از ثبت دادخواست، دادگاه عمومی حقوقی به موضوع رسیدگی خواهد نمود. و با اخذ استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک و در صورت احراز صحت اظهارات خواهان، حکم به نفع او صادر می کند.

نحوه اجرای رای تایید بطلان معامله بجهت بازداشت بودن ملک::

رای دادگاه در اینگونه دعاوی اعلامی بوده و نمی توان برای آن اجراییه صادر نمود.

تایید بطلان معامله بجهت بازداشت بودن ملک

چند نکته مهم از نظر وکیل ملکی :

  • چنانچه محکوم علیه(خریدار) یا فروشنده تعهد کنند که در قبال رفع بازداشت ملک، بدهی ذینفع یا همان خواهان دعوی را پرداخت کنند.، این تعهد صحیح است .
  • بازداشت ملک به معنای سلب مالکیت از مالک نیست. بنابراین فروش ملک توسط مالک در ایام بازداشت موجب انتساب جرم فروش مال غیر به او نخواهد شد. البته در شرایطی که مالک از بازداشت ملک خبر داشته باشد و با علم به این موضوع ملک را بفروشد، می توان تحت عناوین دیگر از او شکایت کرد.

جهت اطلاع از نحوه طرح اینگونه شکایات و اخذ مشاوره از وکیل کیفری با ما تماس بگیرید.
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *