تایید انفساخ قرارداد ملکی توسط وکیل:

تایید انفساخ قرارداد ملکی توسط وکیل: گاهی اوقات در قرارداد منعقد شده میان خریدار و فروشنده ملک ،برای هر یک تعهداتی درج میگردد. و ممکن است برای ضمانت عدم انجام این تعهدات ضمانت های اجرایی در نظر گرفته شود .معمولاً در مواردی که خریدار قصد دارد مبلغ مورد معامله را طی چند قسط پرداخت کند، جهت اطمینان از پرداخت ، ضمانت اجرایی انفساخ قرارداد را درج می کنند.

برای مثال : در ضمن قرارداد قید می شود، چنانچه هر یک از چک های خریدار پاس نشود، معامله منفسخ می گردد. یا اینکه در صورتی که فروشنده در موعد معین ، ملک را به خریدار تحویل ندهد قرارداد منفسخ میگردد.

باید توجه داشت که استفاده از عبارت انفساخ قرارداد با عبارت فسخ قرارداد کاملاً متفاوت بوده. و درج هر یک از این عبارات در قرارداد ، آثار حقوقی متفاوتی را خواهد داشت. در ادامه تفاوت فسخ و انفساخ را از نظر وکیل ملکی بیان می نماییم.

تایید انفساخ قرارداد

تفاوت فسخ با انفساخ قرارداد:

فسخ یه معنای انحلال قرارداد به اراده یکی از طرفین قرارداد است. به عبارت بهتر شخصی که به موجب قرارداد دارای حق فسخ می باشد، برای اعمال آن باید اراده خود را اعلام کند. و تا زمانی که به صورت صریح یا ضمنی، اراده ایشان ابراز نگردد، قرارداد معتبر و پایدار خواهد ماند.

انفساخ قرارداد به معنای انحلال و از بین رفتن قرارداد به صورت خود به خود و بدون نیاز به اراده طرفین می باشد.

تایید انفساخ قرارداد ملکی توسط وکیل :

همانگونه که اشاره شد ، گاهی اوقات این امکان وجود دارد. که پس از تشکیل قرارداد یا عقد به نحو صحیح ، با ایجاد شرایطی و بدون نیاز به اعلام اراده طرفین قراداد منحل شود.
انفساخ قرارداد یا با توافق طرفین در قرارداد درج می شود. به این صورت که در صورت حصول شرایطی، قرارداد منعقد شده به صورت خود به خود منحل شود. یا ممکن است به حکم قانون قرارداد منحل شود. مانند از بین رفتن عقد وکالت با فوت یا محجور شدن هر یک از وکیل یا موکل.

هر چند با انفساخ قرارداد، نیازی به طرح دعوی و ارائه دادخواست نیست. اما در مواقعی ممکن است یکی از طرفین به قرارداد منفسخ شده استناد نماید. و در این شرایط لازم است تا طرف دیگر در جهت دفاع از خود به انفساخ قرارداد استناد نماید . گاهی اوقات نیز شخص ذی نفع جهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی در آینده ، نیاز می داند که دادخواست تایید انفساخ قـرارداد را مطرح نماید.

نحوه طرح دادخواست توسط وکیل ملکی :

چنانچه قصد ارائه دادخواست تایید انفساخ قرارداد را دارید، بهتر است از ابتدا، دعوی خود را بوسیله یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور ملکی مطرح نمایید.
پس از ثبت دادخواست در دادگاه عمومی حقوقی، دادگاه با توجه به دلایل و مدارک موجود ، اقدام به صدور رای مینماید. و از آنجایی که دادگاه فقط انفساخ قرارداد را تایید می کند، اجراییه ای صادر نخواهد شد. و در آینده هر زمان که طرف مقابل بخواهد از قرارداد استفاده نماید، ذی نفع می تواند رای دادگاه را جهت بی اعتباری قرارداد ارائه دهد.

گاهی اوقات ذی نفع علاوه بر تایید انفساخ قرارداد، ابطال سند رسمی انتقال را نیز می خواهد. در اینصورت با قطعی شدن رای به نفع خواهان ، اداره ثبت اسناد و املاک ، سند صادر شده قبل را باطل و سند جدید صادر می نماید.

مشاوره با وکیلانه :

جهت مشاوره از وکیل متخصص در دعاوی ملکی و حقوقی با ما تماس حاصل فرمایید.
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *