بطلان معامله ملکی که در بازداشت بوده است:

بطلان معامله ملکی که در بازداشت بوده است: نسبت به ملکی که به یکی از جهات قانونی در بازداشت باشد، نمی توان معامله ای منعقد نمود. و اصولاً معامله نسبت به چنین املاکی ، فاقد اعتبار خواهد بود. با اینکه قانونگذار در قانون اجرای احکام مدنی صراحتاً اینگونه معاملات را بی اعتبار تلقی کرده است؛ اما بین محاکم اختلاف نظر وجود دارد. و برخی از محاکم چنین معاملاتی را باطل می دانند و برخی دیگر معتقد بر غیر نافذ بودن این معاملات هستند.

با این وجود حتی اگر فرض را بر غیر نافذ بودن اینگونه معاملات بدانیم، با رد آن معامله توسط شخص ذی نفع، آن معامله باطل می شود. و ذی نفع باید از طریق مراجع قضایی تایید بطلان معامـله را بخواهد.

نحوه طرح دعوی تایید بطلان معامله:

محکوم له یا هرشخص دیگری که ملک به نفع او بازداشت شده است، می تواند به طرفیت خریدار و فروشنده ملک اقامه دعوی کند. این دادخواست که می تواند از طریق شخص یا یک وکیل ملکی مطرح شود، به یکی از شعب دادگاه عمومی حقوقی، شهرستان محل وقوع ملک ارجاع می شود. دادگاه پس از شروع به رسیدگی و بررسی دلایل خواهان، حکم به تایید بطلان معامله صادر خواهد نمود.

بطلان معامله ملکی

نحوه اجرای حکم تایید بطلان معامله ملکی:

حکم تایید بطلان معامله بجهت در بازداشت بودن ملک، یک حکم اعلامی بوده. از آنجایی که برای احکام اعلامی، اجراییه صادر نمی شود، برای دعوی تایید بطلان معامله نیز اجراییه صادر نمی گردد.

چند نکته مهم در خصوص فروش ملک بازداشت شده:

هر چند که معامله نسبت به املاک بازداشت شده بی اعتبار است. اما باید بدانید که با بازداشت شدن ملک، مالکیت مالک نسبت به ملک از بین نخواهد رفت. لذا فروش ملک بازداشت شده ، فروش مال غیر محسوب نمی شود. و شخص ذی نفع نمی تواند از مالک با عنوان فروش مال غیر شکایت کند.

چنانچه مالک یا محکوم علیه در قراردادی با شخص ثالث ، تعهد کنند که با پرداخت کردن طلب طلبکار، موجبات رفع بازداشت ملک را فراهم کنند. و بعد از رفع توقیفی ملک، آن ملک را انتقال دهند، تعهد صحیح خواهد بود.

مشاوره با وکیلانه:

جهت کسب اطلاعات بیشتر، از چگونگی ابطال اینگونه معاملات با وکیل پایه یک دادگستری، تماس حاصل فرمایید.
تماس با ما: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *