اموال و دارایی های مشمول مالیات بر ارث:

اموال و دارایی های مشمول مالیات بر ارث: مطابق با قانون مالیاتهای مستقیم مصوب سی و یکم تیر ماه 1394. ، اموال و دارایی اشخاصی که در نتیجه فوت اعم از فوت واقعی یا فرضی، به ارث می رسد، مشمول مالیات خواهد شد.

چه اموالی مشمول مالیات بر ارث می شود؟

  • کلیه سپرده های بانکی متوفی، اوراق مشارکت و دیگر اوراق بهادار و سود های متعلق به آنها مشمول مالیات می شود.
  • سهام متوفی ، سهم الشرکه و حق تقدم آنها و تمامی سود سهام ها و سهم الشرکه متوفی، از تاریخ فوت او تا تاریخ ثبت انتقال به وراث یا تاریخ تحویل به آنها نیز شامل مالیات بر ارث می شود.
  • هر گونه وسایل نقلیه موتوری اعم از زمینی- هوایی و دریایی.
  • کلـیه املاک متوفی وحق واگذاری محل.( حقوق ناشی از عقود اجاره به شرط تملیک با بانکها و سایر نهادهای مالی و اعتباری).
  • هر گونه مال و دارایی که متعلق به متوفی بوده و در خارج از ایران وجود داشته باشد، پس از کسر مالیات بر ارثی که به دولت محل وقوع اموال پرداخت می شود.

مالیات بر ارث متوفیان قبل از تاریخ1394/4/31 :

مطابق با قانون مالیـات های مستقیم مصوب 1394 اخذ مـالیات بر ارث در مورد اشخاصی که قبل از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون یعنی قبل از 1/1/1395 فوت شده اند، مشمول قانون مـالیات مصوب 1366 خواهد شد. اعم از اینکه برای این اشخاص پرونده مالیاتی تشکیل داده شده یا نشده باشد.

مالیات بر ارث

چند نکته مهم در مورد مـالـیات بر ارث:

  • اموالی که جزء ماترک متوفی باشد و طبق قوانین یا احکام خاص، از مالک سلب مالکیت شده باشد. و در اختیار اشخاصی دیگر قرار گیرد، با تایید آن اشخاص مشمول مالیات نخواهند شد. منظور از این اشخاص، کلیه وزارتخانه ها و موسسات دولتی و دستگاه هایی که بودجه آنها توسط دولت تامین می شود بوده. همچنین شهرداری ها – بنیادهای دارای مجوز از طرف امام خمینی(ره) و مقام رهبری که اموال مورد وقف و پذیرش آنها قرارگرفته، نیز شامل این اشخاص قرار می گیرند.
  • چنانچه در عوض اموالی که از آنها سلب مالکیت شده است، عوضی داده شده باشد. ، هر یک از عوض یا مالی که دچار سلب مالکیت شده و دارای ارزش کمتری است، مشمول مالیات بر ارث خواهد شد.

مشاوره با وکیلانه:

جهت اطلاع از اموالی که خارج از شمول مالیات بر ارث است،کلیک کنید. جهت کسب اطلاع بیشتر و دریافت مشاوره تلفنی و حضوری با وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید.
تماس با ما: 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *