الزام موجر به تعمیر ملک اجاره ای با کمک وکیل

الزام موجر به تعمیر ملک اجاره ای با کمک وکیل : ممکن است بعد از انعقاد عقد اجاره و یا در مدت ایام اجاره ، ملک نیاز به تعمیر پیدا کند. با احتیاج ملک به تعمیر، موجر موظف است تعمیرات اساسی ملک را انجام دهد . چنانچه موجر از از انجام تعمیرات اساسی مورد اجاره خودداری کند. مستاجر می تواند با طرح دادخواستی با عنوان الزام موجر به تعمیر ملک به دادگاه مراجعه کند.

نکته حائز اهمیت این است که مستاجر باید ابتدا از طریق دادگاه موجر را الزام به تعمیـر ملک نماید. و نمی تواند بدون حکم دادگاه شخصاً اقدام به تعمیر اساسی مورد اجاره کند . در صورت انجام تعمیرات اساسی بدون حکم دادگاه، مستاجر نمی تواند هزینه های پرداخت شده را از مالک دریافت کند .

الزام موجر به تعمیر ملک

نحوه طرح دعوی الزام موجر به تعمیر ملک :

با ارائه دادخواست توسط وکیل ملکی یا ارسال دادخواست ازطریق دفاتر خدمات قضایی توسط مستاجر، دادگاه عمومی حقوقی، وارد رسیدگی می شود. و با بررسی موضوع و در صورت نیاز اخذ نظر کارشناس متخصص دادگستری، اقدام به صدور رای مبنی بر محکومیت خوانده می کند.

برای رای قطعی شده به درخواست خواهان اجراییه صادر می شود و به موجر مهلت داده می شود تا ظرف مهلت مقرر تعمیرات اساسی ملک را انجام دهد. چنـانچه موجر از اجرای رای خودداری نماید. مستاجر می تواند براساس مبلغی که کارشناس رسمی دادگستری تشخیص داده است ، تعمیرات را بحساب موجر انجام دهد. و از مبلغ اجاره بها کسر نماید. اگـر مبلغ اجاره بها کمتر از هزینه های انجام شده باشد . می توان سایراموال موجر را توقیف نمود در غیر اینصورت موجر جلب خواهد شد .

سوال : آیا برای هر نوع تعمیری میتوان دعوی الزام موجر به تعمیر ملک را مطرح نمود ؟
پاسخ : خیر. تنها برای تعمیرات اساسی و ضروری ملک می توان این عنوان دعوی را مطرح نمود .

سوال : اگر مستاجر شخصاً باعث ورود خسارت به ملک شود و ملک مورد اجاره نیاز به تعمیر پیدا کند ، راهکار دفاع در مقابل مستاجر چیست ؟ جهت دریافت پاسخ خود از وکیل پایه یک دادگستری با ما تماس حاصل فرمایید .

مشاوره حقوقی با وکیلانه :

در صورت داشتن هر نوع سوالی در مورد املاک اجاره ای ، با ما تماس بگیرید .
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *