الزام به تنظیم سند وکالت کاری در قراردادهای مشارکت در ساخت:

الزام به تنظیم سند وکالت کاری در قراردادهای مشارکت در ساخت: معمولاً در قراردادهای مشارکت در ساخت، میان مالک و سازنده توافق می شود. که مالک جهت انجام مراحل اداری مورد نیاز برای ساخت ملک،مانند اخذمجوز تخریب- مجوز ساخت- پیگیری امور مربوط به دارایی و شهرداری، وکالتی کاری به سازنده دهد. تا ایشان این مراحل را به نیابت از مالک و بدون نیاز به حضور او انجام دهد.

معمولاً این وکالت پس از انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت به سازنده داده می شود . گاهی مالک علیرغم توافقی که با سازنده داشته است از اعطای وکالت به سازنده امتناع می ورزد. و این امر موجب ایجاد خلل در انجام عملیات ساخت بنا می گردد. در این فرض راهکار قانونی سازنده ملک ، الزام مالک به تنظیم سند وکالت کاری می باشد .

الزام به تنظیم وکالت کاری

نحوه طرح دعوی الزام به تنظیم سند وکالت کاری توسط وکیل ملکی :

با تنظیم دادخواست و ثبت آن توسط وکیل ملکی ، موضوع جهت رسیدگی به یکی از شعب دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک ارجاع می شود. در وقت رسیدگی تعیین شده، دادگاه با توجه به قرارداد منعقد شده میان مالک و سازنده. و در صورت احراز موضوع. و وجود تعهد مالک در مقابل سازنده، اقدام به صدور رای مبنی بر الزام مالک به تنظیم سند رسمی وکالت می نماید.

نکته : چنانچه در قرارداد مشارکت در ساخت، اشاره ای به تعهدات مالک. مبنی بر اعطای وکالت به سازنده نشده باشد. و مالک از انجام امور ادارای و مقدمات لازم جهت احداث بنا امتناع نماید. سازنده می تواند با طرح دعوی، الزام مالک به اخد جواز لازم جهت احداث بنا را بخواهد.

اجرای حکم در مرحله اجرا توسط وکیل ملکی :

پس از قطعی شدن حکم و تقاضای صدور اجراییه، واحد اجرای احکام به موجب ابلاغیه ای به مالک اخطار میکند. تا ظرف مهلت ده روز اقدام به اعطای وکالت کاری به سازنده نماید. با استنکاف مالک از اجرای رای ، نماینده دادگاه در دفتر خانه حاضر میشود. و وکالت مورد نظر را امضا می نماید.

مشاوره با وکیلانه :

جهت اخذ مشاوره در امور ملکی و قراردادهای مشارکت در ساخت از وکیل پایه یک دادگستری با ما تماس بگیرید.
تلفن تماس : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *