اعتراض به نظریه مسئول ثبتی مبنی بر قابل افراز بودن ملک مشاعی

اعتراض به نظریه مسئول ثبتی مبنی بر قابل افراز بودن ملک مشاعی : درخواست افراز ملک مشاعی ، زمانی موضوعیت پیدا می کند که یکی از شرکا بخواهد سهم مشاعی خود را از دیگر شرکا جدا کند . در صورتی که جریان ثبتی ملک مشاعی پایان یافته باشد ، صلاحیت رسیدگی به درخواست افراز با اداره ثبت محلی است که ملک در آن ناحیه قرار دارد . لازم به ذکر است چنانچه عملیات ثبتی ملک پایان نیافته باشد. صلاحیت رسیدگی به دادخواست افراز با دادگاه عمومی حقوقی محلی است که ملک در حوزه آن وجود دارد .

در این مقاله منحصراً نحوه رسیدگی و اعتراض به درخواست افراز ملک مشاعی در اداره ثبت را توضیح خواهیم داد .

اعتراض به نظریه مسئول ثبت مبنی بر قافل افراز بودن ملک مشاعی

مرحله رسیدگی به درخواست افراز ملک مشاعی :

پس از اینکه درخواست افراز ملک مشاعی به اداره ثبت تسلیم شد ، مسئول ثبتی ، پرونده را به نماینده ثبتی ارجاع می دهد . تا ایشان وضعیت ثبتی ملک مانند اینکه ملک در دفتر املاک ثبت شده است یا خیر یا اینکه دارای سند معارض می باشد یا خیر را مورد بررسی قرار دهد .

در صورت تایید پرونده و نداشتن سند معارض برای ملک ، پرونده توسط مسئول ثبتی ، جهت ترسم نقشه به نقشه بردار اداره ثبت ارجاع می شود . و ایشان با حضور شرکای ملک مشاعی و نماینده ثبت از محل ملک مشاعی صورت برداری می نماید و نقشه ترسیمی را با تعیین حدود  ، مساحت و مشخصات هر قطعه به مسئول ثبتی ارائه خواهد داد .

نتیجتاً در صورت تایید درخواست افراز ملک مشاعی و تطبیق درخواست با مقررات قانونی ، مسئول ثبت ، نظریه خود را اعلام میکند .

چنانچه تصمیم مسئول ثبتی مبنی بر قابل افراز بودن ملک مشاعی باشد ، این تصمیم به کلیه شرکا ملک مشاعی ابلاغ خواهد شد .

اعتراض به نظریه مسئول ثبتی مبنی بر قابل افراز بودن ملک مشاعی :

چنانچه هر یک از شرکا اعتراض به نظریه مسئول ثبتی مبنی بر قابل افراز بودن ملک مشاعی داشته باشد ، باید ظرف مهلت 10 روز اعتراض خود را تسلیم نماید . رسیدگی به اعتراض در صلاحیت دادگاه عمومی ای خواهد بود که ملک در حوزه آن قرار دارد . دادگاه پس از ثبت اعتراض وارد رسیدگی خواهد شد و نظر نهایی خود را اعلام خواهد نمود .

در صورت صدور حکم قطعی مبنی بر غیر قابل افراز بودن ملک مشاعی ، راه حل چیست ؟!

مشاوره حقوقی با وکیلانه :

هر چند در مقاله فوق ، سعی بر این شد تا مختصراً نحوه رسیدگی به درخواست افراز و طریقه اعتراض به آن را توضیح داد. اما از آنجا که هر درخواست یا دادخواست دارای شرایط شکلی و اصول و قواعد خاص خود می باشد. و عموم افراد از این دانش برخوردار نیستند ، پیشنهاد می شود حتماً از مشاوره یک وکیل متخصص در امور ثبتی و ملکی استفاده نمایید .

تلفن تماس : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *