آیا رای داور قابلیت صدور اجراییه از دفتر خانه را دارد؟

آیا رای داور قابلیت صدور اجراییه از دفتر خانه را دارد؟ هر گاه داور در جهت حل اختلاف ایجاد شده میان طرفین یک قرارداد، اقدام به صدور رأی کند، این رای مانند رأی دادگاه قابلیت صدور اجراییه دارد. اما پیش از اینکه توضیح دهیم آیا رأی داور قابلیت صدور اجراییه از دفتر خانه را دارد یا خیر.، باید بدانیم رأی داور سند عادی محسوب می شود یا سند رسمی.

قطعاً رای دأور نمی تواند در زمره ی اسناد رسمی قرار گیرد . چرا که رأی داور بر خلاف شرایط لازم جهت تنظیم اسناد رسمی ، تنظیم شده است. به عبارت بهتر، رأی داور در اداره ثبت اسناد یا در دفاتر اسناد رسمی یا نزد مامور رسمی تنظیم نشده است. اما عادی بودن رأی داور نافی صدور اجراییه برای اجرای مفاد آن نیست. چرا که قانونگذار در مواردی اسناد عادی را در حکم سند لازم الاجرا تلقی نموده. و امکان صدور اجراییه را برای آن قرار داده است. رأی داور نیز یکی از این اسناد است.
از آنجایی که رأی داور سند رسمی محسوب نمی شود، دفترخانه به هیچ عنوان نمی تواند مفاد آن را اجرا کند . یا برای آن اجراییه صادر نماید. و دفترخانه اسناد رسمی تنها در مورد اسناد ثبت شده در دفاتر اسناد رسمی که راجع به بدهی و سایر اموال منقول و غیر منقول ثبت شده می باشد، می تواند اجراییه صادر کند.

رای داور

طریقه ابلاغ رای داور:

مطابق با قوانین مربوط به آیین دادرسی در امور مدنی، رأی داور باید از طریق دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل اختلاف را دارد ، برای طرفین ابلاغ شود. چنانچه طرفین اختلاف، توافقی بر نحوه ابلاغ رأی داور داشته باشند، رأی به همان صورت ابلاغ خواهد شد.

مرجع صدور اجراییه برای رای داوری:

همانطور که در مطالب فوق اشاره شد، رأی داور از طریق دادگاهی که صالح به رسیدگی به اختلاف است به طرفین ابلاغ می شود. مگر اینکه دو طرف موضوع اختلاف توافق کنند که رأی به نحو دیگری ابلاغ شود. بنابراین بعد از مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ رأی که هر دو طرف می توانند در این مدت به رای اعتراض کنند یا ابطال آن را بخواهند.، در صورت عدم اعتراض، شخص ذی نفع می تواند تقاضای صدور اجراییه کند. دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد و رای داور را نیز ابلاغ کرده است، با تقاضای ذی نفع، اجراییه صادر میکند.

مشاوره با وکیلانه:

جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ابطال رأی داوری و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری، تماس بگیرید.
تماس با ما : 09127246413

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *